ADD symptom hos vuxna
byter signatur upptäckte att min redan fanns
byter signatur upptäckte att min redan fanns
Idag har jag försökt skriva en egenremiss till psyk, men det har inte varit så lätt för jag har blivit avbruten av min lilla tjej hela tiden, hon har inte varit på det bästa humöret idag Får försöka fortsätta i morgon...
Nu har jag äntligen skrivit färdigt min remiss till psyk för utredning, nu gäller det bara att posta den också Tycker att jag har skrivit bra och förklarat vad jag har för problem, hoppas de också ser det. Är ganska nervös att inte få hjälp även om jag ser tydliga problem.
Ja, ja det är bara och vänta och se.
Det är dags att få hjälp nu, bättre sent än aldrig.
Åh vad jag kände igen mig i länken som handlade om undergrupperna. Jag är helt klart en dagdrömmare. jag har så mycket oro och förväntansångest och har haft det så länge jag kommer ihåg. känner mig också mindre begåvad än andra och det kanske jag är också eftersom jag inte fick in kunskapen i mitt huvud eftersom jag dagdrömde. allt pga ADD.
har sån ångest nu när jag skickat iväg remmisen. Tänk om jag inte skrev tillräckligt utförligt, tänk om det kommer ta flera år innan jag får komma på utredning, eller att jag inte får komma alls, Blää jag går och tänker på detta hela tiden. Jag har troligtvis dyskalkyli också, men mycket av symtomen går ju in i varandra med add. utreder de för dyskalkylin också?
Jag tycker jag blir mer irriterad och snäser på barnen fast jag inte vill det. är så trött hela tiden. jobbade idag och tyckte att jag gick i sirap, ingen energi alls,gjorde det jag skulle men inte mer.Känns som om man spelar ett spel, tänk om de visste hur jag egentligen va, känns som om jag inte fattar nått ibland. depp, depp :(
Nu har jag precis pratat med en supertrevlig sjuksköterska på np - enheten om min remiss.De hade fått in den, och det känns ju bra att den kom rätt. De skulle bedömma den imorgon. De har en 90 dagars väntetid, på utredning, men den går inte att hålla så det ligger väl på ca ett halvår. Det känns skitjobbigt att behöva vänta så länge och det är ju ändå inte så länge när man läser om andra här.. men hon rekomenderade mig att ringa till deras chef och "klaga".De har hållt på i 4 år och utrett vuxna med adhd/add och autism problem. Och första året var det extremt mycket och det har inte lättat alls. Hoppas nu bara att de tycker att min remiss är fullständing och de hör av sig snart.
har så svårt att hålla fokus på det jag gör, som nu när jag bestämde mig för att plocka ut ur diskmaskinen, plockar ut några tallrikar och tänker vad skönt det vore att gå och sätta sig och vila, och sen i samma stund vad ska vi äta idag, jag borde börja laga mat, tittar i kylskåpet och frysen. ska jag skala potatis,nej orkar inte....dottern skriker att hon vill ha choklad mjölk, ja ja visst. hämtar chockladmjölk till henne. och hela tiden är jag så fruktansvärt trött. Tänker också konstant på papper som ska lämnas in till skolan och dagis . Har fått en skuld på biblioteket som jag måste gå in och betala men jag orkar inte, vet att jag måste för annars blir det bara värre, men det är just det att jag måste göra det. vill inte leva i detta kaos där alt känns jobbigt. nej nu får jag försöka hitta spår av energi till att fortsätta en stund till
Tack och hej
Ni som har ADHD eller ADD är ni bra på matte, klarar ni er i vardagen, betala räkningar,ge tillbaka på växel, ja allt som har med pengar och ekonomi? Själv har jag troligtvis dyskalkyli och har i det närmaste utvecklat en fobi för siffror och för att hamna i situationer där jag är tvungen att räkna även om jag jobbar på att bli bättre på det. Här hemma är det min man som sköter allt ekonomiskt och det funkar ju men jag känner mig så värdelös i bland att jag inte ska kunna fatta..