• Anonym (ADD?)

    ADD symptom hos vuxna

    Ni vuxna med ADD: jag undrar vad har ni för symptom? När uppmärksammades det och hur? Vilka tecken på ADD finns det?


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-12-08 18:24
    Jag har skapat en ny tråd (mötesplatsen) där vi kan diskutera annat som rör ADD/ADHD förutom symtom: www.familjeliv.se/Forum-11-308/m56019945-8.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-12-28 22:43
    Viktig information om listan:

    Listan nedan är en sammanfattning av de symtom och funktionsnedsättningar som de flesta av oss i tråden upplever frekvent och har gemensamt med varandra.

    Det är inte en lista som innehåller några absoluta sanningar eller säkra källor.
    Det är inte heller en lista över korrekta diagnoskriterier som professionella läkare och psykologer använder sig av vid diagnosticering.
    Det är en lista skriven i syfte att underlätta för oss som eventuellt kommer att utredas, att ta med till våra läkare vid ett första bedömingssamtal, att visa eller läsa upp för psykologen eller våra nära och kära.

    En del av oss som skriver eller har skrivit här har redan en (av läkare) konstaterad ADHD eller ADD-diagnos, någon är under utredning medan andra fortfarande står i kö i väntan på utredning. Om du är en av dem som trillar in här, kanske mest av nyfikenhet, läser och känner igen dig i några eller i alla de symtom som finns med på listan behöver det inte betyda att du har ADHD/ADD. Men är du orolig och misstänker en eventuell ADHD/ADD-diagnos bör du kontakta din vårdcentral eller en öppenpsykiatrisk mottagning för vidare utredning.
    Nog för att en del av oss i tråden besitter stor erfarenhet och mycket kunskap om ämnet men vi är inga läkare eller psykologer. Vi kan svara på frågor och det gör vi så gärna, men vi kan inte lämna något definitivt svar eller ställa diagnos på någon.

    Listan får däremot användas av vemsomhelst, kopieras, skrivas ut, ramas in eller vad du nu vill. Men kom ihåg, listan är endast en sammanfattning av de symtom och funktionsnedsättningar som vi i tråden upplever och det frekvent, d.v.s ofta förekommande eller "on a daily basis".

    ~ Igångsättningssvårigheter - även de enklaste sysslor som t.ex vika tvätt, plocka ur diskmaskinen, duscha eller borsta tänderna skjuts upp.

    ~ Behov av rutiner och struktur men ...

    ~ Svårt för att själv strukturera, organisera och planera sin vardag och sina saker

    ~ Låg mental uthållighet

    ~ Lättdistraherad

    ~ Låg koncentrationsförmåga - stora svårigheter med att behålla fokus och uppmärksamet i synnerhet på saker man upplever tråkiga

    ~ Nedsatt arbetsminne/korttidsminne

    ~ Bristande motivation och därför

    ~ Ofta alltid på jakt efter just motivation i form av olika belöningar vilka kan vara allt i från att sitta vid datorn, äta godis, dricka alkohol, shoppa etc.

    ~ Impulsiv - te.x när det kommer till beslutsfattande men där finns även stora tendenser till

    ~ Beslutsångest - vela och fundera alldeles för länge innan ett beslut tas

    ~ Påbörjar olika projekt men avslutar dem sällan - man kan te.x få för sig att man ska börja träna och köper träningskläder och gymkort men struntar sedan i att gå till gymmet, man hoppar på olika kurser som "verkar skoj" just då men inser sedan ganska snabbt att det inte var det, hoppar av och påbörjar något annat istället.

    ~ Ombytlig/nyckfull/obeständig (se ovan)

    ~ Kommer ur balans/blir lätt störd när ens rutiner rubbas

    ~ Tidsoptimist - kommer ofta eller alltid försent, underskattar hur lång tid en viss sak tar att göra/färdigställa

    ~ Ljudkänslig - tycks höra (vissa ljud) högre än andra. Svårt för te.x tickande klockor, knastrande ljud, tuggande, handklapp, prasslande etc

    ~ Svårigheter med att göra något metodiskt och

    ~ Benägen att kasta sig in i nya projekt eller uppgifter utan att bry sig om instruktioner och därför

    ~ Benägen att göra saker i fel följd

    ~ Disträ och tankspridd - glömsk, förlägger sina saker, slarvar bort te.x nyklar, plånbok, glömmer viktiga överenskommelser, möten etc

    ~ Tendens till att fixera sig vid/hyperfokusera på olika saker/ämnen - går från specialintresse till specialintresse och lägger ner sin själ och nästan all sin vakna tid till att tänka på eller göra reserach på just det ämnet/intresset.

    ~ Otålig - har svårt för dötid, att behöva vänta osv. Vill att saker ska hända NU och helst igår. Kan te.x yttra sig i att man avbryter i samtal och diskussioner eller om man får en ide´så ska den sättas i verk med en gång, spelar ingen roll om man ligger i sängen för att sova.
    Te.x får man för sig att möblera gör man det oavsett om klockan är 15 eller 03.

    ~ Upplever en nästan konstant orkeslöshet och trötthet och har

    ~ Sömnsvårigheter - har svårt för att komma i säng i tid, svårt för att komma till ro och somna, även svårt för att orka hålla sig vaken en hel dag utan en stunds vila mitt på dagen.

    ~ Humörsvängningar - ibland kraftiga och ofta snabba men som fort går över och

    ~ Perioder av nedstämdhet och ångest kontra perioder då man känner sig mer tillfreds, glad och uppåt - dessa perioder eller svängningar i måendet kan ske flera ggr per dag eller hålla i sig ett par dagar vardera. Men de är ständigt återkommande och tycks vara oberoende av yttre händelser.

    ~ Viss motorisk klumpighet och bristande koordinationsförmåga - missbedömer avstånd, bristande kroppkontroll te.x går in i saker, snubblar, spiller, tar för hårt eller för löst i saker, bryter av pennor etc.

    ~ Bristande simultanförmåga - svårigheter med att göra flera olika saker samtidigt och att hålla isär och sortera information te.x olika sorters sinnesintryck

    ~ Bristande konsekvenstänkande - förstår inte alltid eller missbedömer konsekvenserna av sitt handlande, tänker rätt (d.v.s medveten om konsekvenserna) ibland men gör eller handlar fel ändå.

    ~ Låg tolerans mot stress/stresskänslig - ogillar stress och hög press överhuvudtaget, vill göra saker och ting i sin takt men paradoxalt nog

    ~ Skjuter upp alla måsten till sista sekund - kan sitta en hel dag utan att företa sig något men 30 min innan te.x sambon kommer hem börjar man både dammsuga och skura golvet. Betalar inte räkningar, lämnar inte in deklarationen i tid fast man haft god tid på sig och vetat om att det ska göras.

    ~ Arbetar som mest effektivt inför deadline (se ovan)

    ~ Svartvitt tänkande - tänker ofta "antingen eller" eller "allt eller inget"

    ~ Bär på en inre oro och rastlöshet - känner sig aldrig 100% tillfredställd eller nöjd. Alltid finns där något som kan förbättras, göras annorlunda, förnyas och förändras osv.

    ~ Svårigheter med närhet - kramar och gos kan uppfattas som påträngande och jobbigt om det inte sker på ens egna villkor.

    ~ Allt ska förresten helst alltid ske på ens egna villkor.

    ~ Har överlag dålig hand med ekonomi - svårigheter med att förstå och inse pengars värde.

    Övrigt - sådant som tagits upp här i tråden (därmed inte sagt att alla vi i tråden lider av det eller att ens alla med ADHD/ADD lider av det)

    Låg självkänsla, social fobi, ångest, depression, ätstörningar, sömnstörningar och PMS.

    Utanförskap, arbetslöshet och har bakom sig en kraschad skolgång, ofullständiga betyg, stormiga (och i vissa fall våldsamma) relationer m.m

    Många överkonsumerar dessutom mycket kaffe, coca cola, tobak och alkohol, vilket sägs ha lugnande effekt på personer med ADHD/ADD. Missbruk av droger (främst centralstimulantia som te.x amfetamin) då det bekant har en lugnande effekt på människor med ADHD förekommer också, i synnerhet hos de med odiagnosticerad ADHD/ADD i försök att självmedicinera.

    Annat som tycks vara vanligt förekommande hos personer med ADHD/ADD är: Dyslexi, dyskalkyli och liknande svårigheter. Även tvångstankar/tvångsbeteenden som te.x dermatillomani och trichotillomani kan förekomma.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-12-30 05:05
    Jag vill ge ett stort tack till strulmaja som har gjort ett fantstiskt jobb med att sammanställa informationen i tråden och skapa "listan"!
  • Svar på tråden ADD symptom hos vuxna
  • Anonym (tjockisen)
    Harlow skrev 2011-01-07 12:45:47 följande:
    Vilken mardrömssits, jag är också skiträdd att jag inte ska bli hjälpt av eventuell medicinering.
    Jag har läst att dosjusteringen är jättekrånglig... :S Lider med dig vännen.
    Hoppas de sätter in ritalin nu då så du får testa det!
    LYCKA TILL!!
    Ja, jag är rädd jag med. Det känns jobbigt. Antagligen avgörs det inte idag, utan vi lär boka in en tid med doktorn eftersom hon jag ska träffa idag "bara" är psykolog, men jag hoppas att hon förstår och kan hjälpa till. Jag börjar skolan på tisdag så jag behöver verkligen kunna vakna på morgonen, liksom.
    Tack för lyckönskningen!
    strulmaja skrev 2011-01-07 12:51:29 följande:
    Lycka till vännen!
    Hjärta
    Tack så mycket!
  • Anonym (frustrerad)
    Anonym skrev 2011-01-07 12:53:44 följande:

    Jag är diagnoserad med just ADD.
    Det folk märkte på mig, som senare gjordes att jag gjorde en ADD utredning var:

    - Jag var EXTREMT trött, nu snackar vi inte vanligt trötthet utan extremt! kom inte upp på morgonen, kunde lätt sova 17 timmar i sträck. Efter skolan/jobbet gick jag alltid och lade mig en stund.
    - Svårt att följ följa saker jag har påbörjat.
    - Blir lätt arg och snäser av folk.
    - Svårt att koncentrera mig.
    - tappar lätt bort saker!
    - Får lätt ångest.

    Min läkare säger att det är mest tjejer som har ADD (?)

    Synd att det är så dyrt att göra en utredning för ADD & ADHD, jag var under arton när jag fick min så den var gratis. Men en i min släkt som valde också att göra en utredning (han är över 24) fick betala ca 20.000 kr för detta..


    Det är gratis oavsett ålder.
  • TjockKatt
    Anonym skrev 2011-01-07 12:53:44 följande:

    Jag är diagnoserad med just ADD.
    Det folk märkte på mig, som senare gjordes att jag gjorde en ADD utredning var:

    - Jag var EXTREMT trött, nu snackar vi inte vanligt trötthet utan extremt! kom inte upp på morgonen, kunde lätt sova 17 timmar i sträck. Efter skolan/jobbet gick jag alltid och lade mig en stund.
    - Svårt att följ följa saker jag har påbörjat.
    - Blir lätt arg och snäser av folk.
    - Svårt att koncentrera mig.
    - tappar lätt bort saker!
    - Får lätt ångest.

    Min läkare säger att det är mest tjejer som har ADD (?)

    Synd att det är så dyrt att göra en utredning för ADD & ADHD, jag var under arton när jag fick min så den var gratis. Men en i min släkt som valde också att göra en utredning (han är över 24) fick betala ca 20.000 kr för detta..


    Det är vanligare hos tjejer, även om man har adhd tror jag, eftersom tjejer inte är utåtagerande som killar ofta kan vara. Många som diagnoseras som vuxna får nog add-diagnos, men om dom skulle utretts som barn skulle det blivit adhd. Hyperaktivitet är inte likadan hos vuxna, inga vuxna välter krukor och klättrar på väggarna, direkt.

    Det kostar om man gör privat, inte om man gör via remiss från psykiatrin. Dock är det långa köer och liknande som man slipper om man gör privat. Pest eller kolera, liksom.

    Gjorde du en utredning från början, och inte fick någon diagnos, eller kom du inte vidare från bedömningssamtalet?
  • Anonym

    Min ADD medicin heter Medikinet, innehåller Amfetamin.
    Men det är INTE ren Amfetamin, utan en molekyl av det som har böjts flera gånger.
    Så tar du lite för mycket av din medicin en dag så blir du INTE hög, utan man kan känna ett litet obehag..
    Och väljer du att avsluta din medicinering efter en lång tid får du INGEN abstinens som du hade fått om du hade knarkat amfetamin.

  • Harlow
    Anonym skrev 2011-01-07 12:53:44 följande:

    Jag är diagnoserad med just ADD.
    Det folk märkte på mig, som senare gjordes att jag gjorde en ADD utredning var:

    - Jag var EXTREMT trött, nu snackar vi inte vanligt trötthet utan extremt! kom inte upp på morgonen, kunde lätt sova 17 timmar i sträck. Efter skolan/jobbet gick jag alltid och lade mig en stund.
    - Svårt att följ följa saker jag har påbörjat.
    - Blir lätt arg och snäser av folk.
    - Svårt att koncentrera mig.
    - tappar lätt bort saker!
    - Får lätt ångest.

    Min läkare säger att det är mest tjejer som har ADD (?)

    Synd att det är så dyrt att göra en utredning för ADD & ADHD, jag var under arton när jag fick min så den var gratis. Men en i min släkt som valde också att göra en utredning (han är över 24) fick betala ca 20.000 kr för detta..


    Hej, välkommen!
    Ang. tröttheten...
    Jag kan säga att den största lättnaden med en diagnos för mig vore en förklaring på min enorma trötthet, och eventuell medicinering som hjälper mot den. Den är nämligen minst sagt handikappande för mig...

    I övrigt kan jag säga att jag har exakt samma symtom som du, ångesten är ett jätteproblem för mig och den sak tillsammans med tröttheten som är mest akut att få bukt med.
    Moralpanik?
  • TjockKatt
    Anonym skrev 2011-01-07 12:58:47 följande:

    Min ADD medicin heter Medikinet, innehåller Amfetamin.
    Men det är INTE ren Amfetamin, utan en molekyl av det som har böjts flera gånger.
    Så tar du lite för mycket av din medicin en dag så blir du INTE hög, utan man kan känna ett litet obehag..
    Och väljer du att avsluta din medicinering efter en lång tid får du INGEN abstinens som du hade fått om du hade knarkat amfetamin.


    Måste inte läkaren söka licens för att få skriva ut det? Har för mig det... fungerar det bra? Har du provat många sorter innan? Isåfall vad märkte du för skillnad?
  • Anonym (fått diagnos)
    Anonym skrev 2011-01-07 12:58:47 följande:

    Min ADD medicin heter Medikinet, innehåller Amfetamin.
    Men det är INTE ren Amfetamin, utan en molekyl av det som har böjts flera gånger.
    Så tar du lite för mycket av din medicin en dag så blir du INTE hög, utan man kan känna ett litet obehag..
    Och väljer du att avsluta din medicinering efter en lång tid får du INGEN abstinens som du hade fått om du hade knarkat amfetamin.


    Käkar också Medikinet och nej det är ju inte amfetamin utan metylfenidathydroklorid eller vafasen det heter. Nä, hög blir man inte, jag har överdoserat så det räcker och blir över.
  • Anonym
    TjockKatt skrev 2011-01-07 12:58:10 följande:
    Det är vanligare hos tjejer, även om man har adhd tror jag, eftersom tjejer inte är utåtagerande som killar ofta kan vara. Många som diagnoseras som vuxna får nog add-diagnos, men om dom skulle utretts som barn skulle det blivit adhd. Hyperaktivitet är inte likadan hos vuxna, inga vuxna välter krukor och klättrar på väggarna, direkt.

    Det kostar om man gör privat, inte om man gör via remiss från psykiatrin. Dock är det långa köer och liknande som man slipper om man gör privat. Pest eller kolera, liksom.

    Gjorde du en utredning från början, och inte fick någon diagnos, eller kom du inte vidare från bedömningssamtalet?
    Okej, Ja min släkting gjorde det privat.

    Jag gjorde en utredning via BUP när jag var 15 eller 16.
    Dock så har jag fått lära mig att med utreder inte ADD på ungdomar på samma sätt som på vuxna.
    På Vuxna krävs det MÅNGA tester, och många timmars "prat".

    Det krävdes inte på mig, Jag satt ner 1 timma med min doktor och gick där ifrån med ett recept på Medikinet.
  • Anonym (fått diagnos)
    TjockKatt skrev 2011-01-07 13:01:33 följande:
    Måste inte läkaren söka licens för att få skriva ut det? Har för mig det... fungerar det bra? Har du provat många sorter innan? Isåfall vad märkte du för skillnad?
    Tror att du tänker på Metamina nu. Metamina är vad jag vill ha. Dessa metylfenidathydrokloridtramsgrejerna är inget för mig.

    Haha, ojdå, värst vad jag är "aggro" idag.
  • Anonym (frustrerad)
    TjockKatt skrev 2011-01-07 12:36:20 följande:
    Hur då "tappade"?  :S
    Började med att ha femtioelva diagnoser, utreddes fick ADHD som huvuddiagnos. Flyttade och bytte till bättre psykiatrisk enhet och de ville vara säkra på om det var ADHD eller bipolärt syndrom. Kvar blev bipolärt syndrom, trots att jag haft mina svårigheter sedan bebisåldern. Bipolär är huvuddiagnos och sedan att jag har alla adhd-drag som går att finna (typ) är mer sekundärt för min behandling.

    Själv tycker jag att jag är klockrent båda.
    + att jag har massor med andra problem, vilket kanske inte är så konstigt när man hinner gå till vuxen ålder innan man fattar att det går att söka hjälp när man inte är som "alla andra".
Svar på tråden ADD symptom hos vuxna