• strulmaja

    ADD symptom hos vuxna

    Anonym (ADD) skrev 2010-12-21 01:02:58 följande:
    Tack men tror jag avstår, vågar inte ange mig där. pinsamt nog ändå.
    Varför är det pinsamt? Menar du inför oss?
  • strulmaja
    Anonym (tjockisen) skrev 2010-12-23 11:12:41 följande:
    Nu blir det lite medicinprat.

    Jag fick höjning på 18 mg igår, och tog upp min ofantliga morgontrötthet. Hon trodde det berodde på att jag inte ställt om mig efter stratteran och att jag tog concertan för sent och därmed inte la mig i tid. Kan ligga något i det. I morse ställde jag klockan på nio och tog min ena tablett då (fick det uppdelat, en 36 och en 18 per dag), men jag kom ändå inte upp förrän... tja nyss. Obestämd På stratteran sov jag knappt alls, och nu sover jag för mycket. Aldrig lagom. Är det någon av er som fått en kombination av concerta och ritalin? Jag tänkte, eftersom ritalin är "snabbverkande" men inte håller i sig så länge, så kanske det vore en idé att ta en sån på morgonen efter ställd klocka, och sedan när man gått upp och så, ta en concerta. Jag har läst om folk som fått den kombinationen, men vill ha lite kött på benen innan jag föreslår det ifall hon börjar protestera.
    Jag ska även ta blodprover snart, det är tydligen rutin att ta någon gång om året om man äter den här sortens medicin. Uääh, hatar sånt, har EN ven i armvecket som fungerar, och det tar år att locka fram den. Tips på hur man kan överleva blodprov?

    Fick även tid på tisdag till neuropsykologen. Så då får ni hålla tummarna för att hon sett vad jag sett i journalen och kirrar remissen!

    Har också fått in papper till försäkringskassan för aktivitetsstöd för förlängd skolgång, woho! Hoppas att jag iallafall får så pass att det blir heltids csn-bidrag, för nu ska jag bara plugga 75 och det blir dyrt med resor till kbtn sen i februari. Någon mer som fått det?

    Jag är lite anonym i det här inlägget, men ni förstår vem jag är.
    Hej vännen!

    Ang blodprov. Jag har aldrig varit rädd för blod och sprutor men tycker också det är jobbigt när dom inte hittar en ven och kanske måste sticka flera ggr. Det gör trots allt ganska ont.
    Om du har lugnande kanske du kan ta en sån innan. Annars är det bästa nog helt enkelt att titta bort, blunda, försöka slappna av och fokusera på andningen.

    Jag håller mina tummar för dig! Trots det med medicinen och din sömn låter det ändå som om det är mycket som lossnat och går framåt för dig. Det gör mig glad. Ofta är det ju så att när en pusselbit faller på plats kommer dom andra efter. 

    God jul på dig!  
  • strulmaja
    pluvdo skrev 2010-12-24 01:17:54 följande:
    :) Har en tid till doktorn på tisdag. Förstår dock inte varför man skall träffa en doktor för bedömning innan man får träffa kurator eller psykolog...
    Jag fick börja hos en doktor. Vi snackade lite sen tog dom lite blodprov, klämde på sköldkörteln och sånt. Därefter blev jag remitterad till psyk.

    Fan jag måste lägga mig nu!
  • strulmaja
    Anonym (tjockisen) skrev 2010-12-24 02:37:19 följande:
    Jag är livrädd för allt min kropp gör. Spyr nästan när hon ska ta blodtryck och puls och jag känner den. Därför jag slutade med strattera bland annat, det gjorde att mitt hjärta slog hårdare vilket gjorde det omöjligt för mig att sova på mage, och om jag inte sover på mage kan jag inte sova. :-/
    Nja, har theralen bara. Kanske tar någon droppe innan. Det går nog bra, bara att titta bort och tänka på annat.

    Tack så mycket, ja det känns verkligen bra att någonting händer!

    God jul på dig också!
    Just det här med hjärtat, när det slår hårt eller ojämnt tycker jag är lite obehagligt, jag tycker inte om att känna hjärtslagen så att säga.

    Men du, det kommer gå bra.

    Nu är det julafton! Tomte
  • strulmaja

    Att våra kära trådar varit lite stilla på sistone är förhoppningsvis ett gott tecken. Jag tänker att dom flesta haft fullt upp med att fira jul och inte haft tid att sitta här.

    Trist att läsa att ni mår dåligt. Jag vet inte riktigt vad jag mer ska skriva, är inte så bra på att peppa och stötta, särskilt inte när jag själv mår bra och är inne i min "bra-period". Jag glömmer så lätt hur det är när jag har en "dålig-period", hur pissigt allt känns då. Jag blir också mindre empatisk tror jag... eller nej, men jag är för uppe i det blå för att "connecta" med min mera empatiska sida. Ja det låter säkert helstört men så känns det. 

    Jag läser i alla fall det ni skriver och jag bryr mig. Jag hoppas också att det kommer att kännas bättre snart. Om jag kunde skulle jag skicka över massor av den positiva energi jag sitter med just nu men det går ju inte Obestämd Well, well, snart är det väl min tur att dippa neråt igen och det är jag väl medveten om att det kommer, så tro inte att jag sitter här och känner mig kaxig eller något. Nu har jag varit vaken alldeles för länge märker jag. God natt tjejer! 

    Hjärta 

  • strulmaja
    Igångsättningssvårigheter  Behov av rutiner och struktur men ... Svårt för att själv strukturera, organisera och planera sin vardag och sina saker Låg mental uthållighet Lättdistraherad Låg koncentrationsförmåga - stora svårigheter med att behålla fokus och uppmärksamet i synnerhet på saker man upplever tråkiga Nedsatt arbetsminne/korttidsminne Bristande motivation och därför Ofta alltid på jakt efter just motivation i form av olika belöningar vilka kan vara allt i från att sitta vid datorn, äta godis, dricka alkohol, shoppa etc. Impulsiv - te.x när det kommer till beslutsfattande men där finns även stora tendenser till Beslutsångest - vela och fundera alldeles för länge innan ett beslut tas Påbörjar olika projekt men avslutar dem sällan - man kan te.x få för sig att man ska börja träna och köper träningskläder och gymkort men struntar sedan i att gå till gymmet, man hoppar på olika kurser som "verkar skoj" just då men inser sedan ganska snabbt att det inte var det, hoppar av och påbörjar något annat istället. Ombytlig/nyckfull/obeständig (se ovan) Kommer ur balans/blir lätt störd när ens rutiner rubbas Tidsoptimist - kommer ofta eller alltid försent, underskattar hur lång tid en viss sak tar att göra/färdigställa Ljudkänslig - tycks höra (vissa ljud) högre än andra. Svårt för te.x tickande klockor, knastrande ljud, tuggande, handklapp, prasslande etc Svårigheter med att göra något metodiskt och Benägen att kasta sig in i nya projekt eller uppgifter utan att bry sig om instruktioner och därför Benägen att göra saker i fel följd Disträ och tankspridd - glömsk, förlägger sina saker, slarvar bort te.x nyklar, plånbok, glömmer viktiga överenskommelser, möten etc Tendens till att fixera sig vid/hyperfokusera på olika saker/ämnen - går från specialintresse till specialintresse och lägger ner sin själ och nästan all sin vakna tid till att tänka på eller göra reserach på just det ämnet/intresset. Otålig - har svårt för dötid, att behöva vänta osv. Vill att saker ska hända NU och helst igår. Kan te.x yttra sig i att man avbryter i samtal och diskussioner eller om man får en ide´så ska den sättas i verk med en gång, spelar ingen roll om man ligger i sängen för att sova. Te.x får man för sig att möblera gör man det oavsett om klockan är 15 eller 03. Upplever en nästan konstant orkeslöshet och trötthet och har

    Sömnsvårigheter - har svårt för att komma i säng i tid, svårt för att komma till ro och somna, även svårt för att orka hålla sig vaken en hel dag utan en stunds vila mitt på dagen.


    Humörsvängningar - ibland kraftiga och ofta snabba men som fort går över och Perioder av nedstämdhet och ångest kontra perioder då man känner sig mer tillfreds, glad och uppåt - dessa perioder eller svängningar i måendet kan ske flera ggr per dag eller hålla i sig ett par dagar vardera. Men de är ständigt återkommande och tycks vara oberoende av yttre händelser. Viss motorisk klumpighet och bristande koordinationsförmåga - missbedömer avstånd, bristande kroppkontroll te.x går in i saker, snubblar, spiller, tar för hårt eller för löst i saker, bryter av pennor etc. Bristande simultanförmåga - svårigheter med att göra flera olika saker samtidigt och att hålla isär och sortera information te.x olika sorters sinnesintryck Bristande konsekvenstänkande - förstår inte alltid eller missbedömer konsekvenserna av sitt handlande, tänker rätt (d.v.s medveten om konsekvenserna) ibland men gör eller handlar fel ändå.  Låg tolerans mot stress/stresskänslig - ogillar stress och hög press överhuvudtaget, vill göra saker och ting i sin takt men paradoxalt nog  Skjuter upp alla måsten till sista sekund - kan sitta en hel dag utan att företa sig något men 30 min innan te.x sambon kommer hem börjar man både dammsuga och skura golvet. Betalar inte räkningar, lämnar inte in deklarationen i tid fast man haft god tid på sig och vetat om att det ska göras. Arbetar som mest effektivt inför deadline (se ovan) Svartvitt tänkande - tänker ofta "antingen eller" eller "allt eller inget" Bär på en inre oro och rastlöshet - känner sig aldrig 100% tillfredställd eller nöjd. Alltid finns där något som kan förbättras, göras annorlunda, förnyas och förändras osv. Svårigheter med närhet - kramar och gos kan uppfattas som påträngande och jobbigt om det inte sker på ens egna villkor. Allt ska förresten helst alltid ske på ens egna villkor. Har överlag dålig hand med ekonomi - svårigheter med att förstå och inse pengars värde.

    Övrigt


    Till följd av ovan symtom lider många människor med ADHD/ADD även av:

    Låg självkänsla, social fobi, ångest, depression, ätstörningar, sömnstörningar.
    Många lider även av utanförskap, arbetslöshet och har bakom sig en kraschad skolgång, ofullständiga betyg, stormiga (och i vissa fall våldsamma) relationer m.m

    Många konsumerar dessutom mycket kaffe, coca cola, tobak och missbrukar droger (främst centralstimulantia). 

    Annat som är vanligt förekommande hos personer med ADHD/ADD är: Dylexi, dyskalkyli och liknande svårigheter. Även tvångstankar/tvångsbeteenden som te.x dermatillomani och trichotillomani kan förekomma. 


     


     


     
  • strulmaja

    ~ Igångsättningssvårigheter


    ~ Behov av rutiner och struktur men ...


    ~ Svårt för att själv strukturera, organisera och planera sin vardag och sina saker


    ~ Låg mental uthållighet


    ~ Lättdistraherad


    ~ Låg koncentrationsförmåga - stora svårigheter med att behålla fokus och uppmärksamet i synnerhet på saker man upplever tråkiga


    ~ Nedsatt arbetsminne/korttidsminne


    ~ Bristande motivation och därför


    ~ Ofta alltid på jakt efter just motivation i form av olika belöningar vilka kan vara allt i från att sitta vid datorn, äta godis, dricka alkohol, shoppa etc.


    ~ Impulsiv - te.x när det kommer till beslutsfattande men där finns även stora tendenser till


    ~ Beslutsångest - vela och fundera alldeles för länge innan ett beslut tas


    ~ Påbörjar olika projekt men avslutar dem sällan - man kan te.x få för sig att man ska börja träna och köper träningskläder och gymkort men struntar sedan i att gå till gymmet, man hoppar på olika kurser som "verkar skoj" just då men inser sedan ganska snabbt att det inte var det, hoppar av och påbörjar något annat istället.


    ~ Ombytlig/nyckfull/obeständig (se ovan)


    ~ Kommer ur balans/blir lätt störd när ens rutiner rubbas


    ~ Tidsoptimist - kommer ofta eller alltid försent, underskattar hur lång tid en viss sak tar att göra/färdigställa


    ~ Ljudkänslig - tycks höra (vissa ljud) högre än andra. Svårt för te.x tickande klockor, knastrande ljud, tuggande, handklapp, prasslande etc


    ~ Svårigheter med att göra något metodiskt och


    ~ Benägen att kasta sig in i nya projekt eller uppgifter utan att bry sig om instruktioner och därför


    ~ Benägen att göra saker i fel följd


    ~ Disträ och tankspridd - glömsk, förlägger sina saker, slarvar bort te.x nyklar, plånbok, glömmer viktiga överenskommelser, möten etc


    ~ Tendens till att fixera sig vid/hyperfokusera på olika saker/ämnen - går från specialintresse till specialintresse och lägger ner sin själ och nästan all sin vakna tid till att tänka på eller göra reserach på just det ämnet/intresset.


    ~ Otålig - har svårt för dötid, att behöva vänta osv. Vill att saker ska hända NU och helst igår. Kan te.x yttra sig i att man avbryter i samtal och diskussioner eller om man får en ide´så ska den sättas i verk med en gång, spelar ingen roll om man ligger i sängen för att sova.
    Te.x får man för sig att möblera gör man det oavsett om klockan är 15 eller 03.


    ~ Upplever en nästan konstant orkeslöshet och trötthet och har


    ~ Sömnsvårigheter - har svårt för att komma i säng i tid, svårt för att komma till ro och somna, även svårt för att orka hålla sig vaken en hel dag utan en stunds vila mitt på dagen.


    ~ Humörsvängningar - ibland kraftiga och ofta snabba men som fort går över och


    ~ Perioder av nedstämdhet och ångest kontra perioder då man känner sig mer tillfreds, glad och uppåt - dessa perioder eller svängningar i måendet kan ske flera ggr per dag eller hålla i sig ett par dagar vardera. Men de är ständigt återkommande och tycks vara oberoende av yttre händelser.


    ~ Viss motorisk klumpighet och bristande koordinationsförmåga - missbedömer avstånd, bristande kroppkontroll te.x går in i saker, snubblar, spiller, tar för hårt eller för löst i saker, bryter av pennor etc.


    ~ Bristande simultanförmåga - svårigheter med att göra flera olika saker samtidigt och att hålla isär och sortera information te.x olika sorters sinnesintryck


    ~ Bristande konsekvenstänkande - förstår inte alltid eller missbedömer konsekvenserna av sitt handlande, tänker rätt (d.v.s medveten om konsekvenserna) ibland men gör eller handlar fel ändå. 


    ~ Låg tolerans mot stress/stresskänslig - ogillar stress och hög press överhuvudtaget, vill göra saker och ting i sin takt men paradoxalt nog 


    ~ Skjuter upp alla måsten till sista sekund - kan sitta en hel dag utan att företa sig något men 30 min innan te.x sambon kommer hem börjar man både dammsuga och skura golvet. Betalar inte räkningar, lämnar inte in deklarationen i tid fast man haft god tid på sig och vetat om att det ska göras.


    ~ Arbetar som mest effektivt inför deadline (se ovan)


    ~ Svartvitt tänkande - tänker ofta "antingen eller" eller "allt eller inget"


    ~ Bär på en inre oro och rastlöshet - känner sig aldrig 100% tillfredställd eller nöjd. Alltid finns där något som kan förbättras, göras annorlunda, förnyas och förändras osv.


    ~ Svårigheter med närhet - kramar och gos kan uppfattas som påträngande och jobbigt om det inte sker på ens egna villkor.


    ~ Allt ska förresten helst alltid ske på ens egna villkor.


    ~ Har överlag dålig hand med ekonomi - svårigheter med att förstå och inse pengars värde.


    Övrigt


    Till följd av ovan symtom lider många människor med ADHD/ADD även av:
    Låg självkänsla, social fobi, ångest, depression, ätstörningar, sömnstörningar.

    Många lider även av utanförskap, arbetslöshet och har bakom sig en kraschad skolgång, ofullständiga betyg, stormiga (och i vissa fall våldsamma) relationer m.m


    Många konsumerar dessutom mycket kaffe, coca cola, tobak och missbrukar droger (främst centralstimulantia). 


    Annat som är vanligt förekommande hos personer med ADHD/ADD är: Dylexi, dyskalkyli och liknande svårigheter.

    Även tvångstankar/tvångsbeteenden som te.x dermatillomani och trichotillomani kan förekomma. 


     


     


     

  • strulmaja

    Nähe, listan blev inte snyggare andra gången. Skitsamma.


    Jag har äntligen orkat göra en sammanfattning på allt som tagits upp i den här tråden ang ADHD/ADD. Jag hoppas jag fick med allt i alla fall. Jag har mest fokuserat på sådant vi haft gemensamt, två eller flera, sådant som det diskuterats om, där man känt igen sig etc. På vissa punkter har jag "snott" era ord/beskrivningar rakt av medan jag på andra har skrivit om det lite.


    Hoppas listan är till belåtelse (ni får gärna lägga till eller ta bort något om ni vill), men jag hoppas listan kan vara till hjälp för andra, dels de som inte orkar läsa igenom trådens alla sidor och söka symtom och dels oss som inom en snarframtid ska på samtal och utredning.


    Det blev en lång lista annars hade man kunnat klistra den i trådstarten. Men men.

  • strulmaja
    TjockKatt skrev 2010-12-27 23:47:50 följande:
    Jätteduktigt strulmaja! Vilken tjej!

    Dock reagerade jag över följande; "Många konsumerar dessutom mycket kaffe, coca cola, tobak och missbrukar droger (främst centralstimulantia).  " Finns det någon källa på det, mer än att folk i tråden gör detta? Att röka och dricka cola och kaffe tror jag de flesta vuxna faktiskt gör.

    Det där med cs är också lite tvetydligt, många självmedicinerar med tex amfetamin, ja, men samtidigt är det en del av medicineringen tex i form av concerta och liknande, så det blir lite svårt där.

    Men ett kanonjobb, verkligen!
    Jag har ingen direkt säker källa på det nej. Dels har det stått i olika artiklar jag läst samt vissa av de böcker om ADHD som jag plöjt igenom.
    Jag skulle däremot ha skrivit ÖVERkonsumerar kaffe, coca cola ... osv ... för det är det många av "oss" gör. Att de flesta vuxna dricker kaffe och coca cola tror jag också.... faktiskt Flört Slarvigt av mig!

    Det med CS förstod jag däremot inte. När jag skrev "missbrukar droger (främst centralstimulantia)" tänkte jag utifrån en person med odiagnosticerad ADHD/ADD. Jag har läst att då bl.a amfetamin är vanligt, som vi alla vet finns i bl.a concerta.
    Men jag tror jag ska skriva om lite ... hm.... missade ju alkohol helt och hållet.
  • strulmaja

    ~ Igångsättningssvårigheter


    ~ Behov av rutiner och struktur men ...


    ~ Svårt för att själv strukturera, organisera och planera sin vardag och sina saker


    ~ Låg mental uthållighet


    ~ Lättdistraherad


    ~ Låg koncentrationsförmåga - stora svårigheter med att behålla fokus och uppmärksamet i synnerhet på saker man upplever tråkiga


    ~ Nedsatt arbetsminne/korttidsminne


    ~ Bristande motivation och därför


    ~ Ofta alltid på jakt efter just motivation i form av olika belöningar vilka kan vara allt i från att sitta vid datorn, äta godis, dricka alkohol, shoppa etc.


    ~ Impulsiv - te.x när det kommer till beslutsfattande men där finns även stora tendenser till


    ~ Beslutsångest - vela och fundera alldeles för länge innan ett beslut tas


    ~ Påbörjar olika projekt men avslutar dem sällan - man kan te.x få för sig att man ska börja träna och köper träningskläder och gymkort men struntar sedan i att gå till gymmet, man hoppar på olika kurser som "verkar skoj" just då men inser sedan ganska snabbt att det inte var det, hoppar av och påbörjar något annat istället.


    ~ Ombytlig/nyckfull/obeständig (se ovan)


    ~ Kommer ur balans/blir lätt störd när ens rutiner rubbas


    ~ Tidsoptimist - kommer ofta eller alltid försent, underskattar hur lång tid en viss sak tar att göra/färdigställa


    ~ Ljudkänslig - tycks höra (vissa ljud) högre än andra. Svårt för te.x tickande klockor, knastrande ljud, tuggande, handklapp, prasslande etc


    ~ Svårigheter med att göra något metodiskt och


    ~ Benägen att kasta sig in i nya projekt eller uppgifter utan att bry sig om instruktioner och därför


    ~ Benägen att göra saker i fel följd


    ~ Disträ och tankspridd - glömsk, förlägger sina saker, slarvar bort te.x nyklar, plånbok, glömmer viktiga överenskommelser, möten etc


    ~ Tendens till att fixera sig vid/hyperfokusera på olika saker/ämnen - går från specialintresse till specialintresse och lägger ner sin själ och nästan all sin vakna tid till att tänka på eller göra reserach på just det ämnet/intresset.


    ~ Otålig - har svårt för dötid, att behöva vänta osv. Vill att saker ska hända NU och helst igår. Kan te.x yttra sig i att man avbryter i samtal och diskussioner eller om man får en ide´så ska den sättas i verk med en gång, spelar ingen roll om man ligger i sängen för att sova.
    Te.x får man för sig att möblera gör man det oavsett om klockan är 15 eller 03.


    ~ Upplever en nästan konstant orkeslöshet och trötthet och har


    ~ Sömnsvårigheter - har svårt för att komma i säng i tid, svårt för att komma till ro och somna, även svårt för att orka hålla sig vaken en hel dag utan en stunds vila mitt på dagen.


    ~ Humörsvängningar - ibland kraftiga och ofta snabba men som fort går över och


    ~ Perioder av nedstämdhet och ångest kontra perioder då man känner sig mer tillfreds, glad och uppåt - dessa perioder eller svängningar i måendet kan ske flera ggr per dag eller hålla i sig ett par dagar vardera. Men de är ständigt återkommande och tycks vara oberoende av yttre händelser.


    ~ Viss motorisk klumpighet och bristande koordinationsförmåga - missbedömer avstånd, bristande kroppkontroll te.x går in i saker, snubblar, spiller, tar för hårt eller för löst i saker, bryter av pennor etc.


    ~ Bristande simultanförmåga - svårigheter med att göra flera olika saker samtidigt och att hålla isär och sortera information te.x olika sorters sinnesintryck


    ~ Bristande konsekvenstänkande - förstår inte alltid eller missbedömer konsekvenserna av sitt handlande, tänker rätt (d.v.s medveten om konsekvenserna) ibland men gör eller handlar fel ändå. 


    ~ Låg tolerans mot stress/stresskänslig - ogillar stress och hög press överhuvudtaget, vill göra saker och ting i sin takt men paradoxalt nog 


    ~ Skjuter upp alla måsten till sista sekund - kan sitta en hel dag utan att företa sig något men 30 min innan te.x sambon kommer hem börjar man både dammsuga och skura golvet. Betalar inte räkningar, lämnar inte in deklarationen i tid fast man haft god tid på sig och vetat om att det ska göras.


    ~ Arbetar som mest effektivt inför deadline (se ovan)


    ~ Svartvitt tänkande - tänker ofta "antingen eller" eller "allt eller inget"


    ~ Bär på en inre oro och rastlöshet - känner sig aldrig 100% tillfredställd eller nöjd. Alltid finns där något som kan förbättras, göras annorlunda, förnyas och förändras osv.


    ~ Svårigheter med närhet - kramar och gos kan uppfattas som påträngande och jobbigt om det inte sker på ens egna villkor.


    ~ Allt ska förresten helst alltid ske på ens egna villkor.


    ~ Har överlag dålig hand med ekonomi - svårigheter med att förstå och inse pengars värde.


    Övrigt - sådant som tagits upp här i tråden (därmed inte sagt att alla vi i tråden lider av det eller att ens alla med ADHD/ADD lider av det)

    Låg självkänsla, social fobi, ångest, depression, ätstörningar, sömnstörningar.

    Utanförskap, arbetslöshet och har bakom sig en kraschad skolgång, ofullständiga betyg, stormiga (och i vissa fall våldsamma) relationer m.m


    Många överkonsumerar dessutom mycket kaffe, coca cola, tobak och alkohol, vilket sägs ha lugnande effekt på personer med ADHD/ADD. Missbruk av droger (främst centralstimulantia som te.x amfetamin) då det bekant har en lugnande effekt på människor med ADHD förekommer också, i synnerhet hos de med odiagnosticerad ADHD/ADD i försök att självmedicinera.   


    Annat som tycks vara vanligt förekommande hos personer med ADHD/ADD är: Dyslexi, dyskalkyli och liknande svårigheter.
    Även tvångstankar/tvångsbeteenden som te.x dermatillomani och trichotillomani kan förekomma. 

Svar på tråden ADD symptom hos vuxna