BananerÄrBraFörDomÄrDetSkalPå skrev 2010-10-19 19:18:18 följande:
Annat. Det beror lite på tonåringen. Vet jag att tonåringen verkligen vill ha piercing och kommer att trivas med det, så kan det vara okej... Men jag skulle inte säga ja om det bara handlade om ett infall. Skulle även vilja vara säker på att hen är mogen nog att ta hand om piercingen.
Jag var svartrockare som tonåring och piercing var råtufft att ha, hade jag varit förälder till mig själv skulle jag lätt låtit mig pierca mig när jag var 15. Men mina föräldrar tänkte inte så, det slutade med att jag gjorde piercingen själv och fick världens nickelallergi som jag verkligen störs av idag.
Samma här. Jag tog hål i näsan på mej själv som 14 åring, jag har kvar den iof, men det har varit infekterat många gånger, och det hade varit bättre om någon kunnig hade tagit hålet. Helt klart.