Willys ÄR oslagbart billigaste. Men sen beror det också litegrand på hur duktig och inovativ du själv är med att kombinera handla och tillagandet av mat. Åtminstone hos oss har dom varje Onsdag "rensnings" dag på Willys. Hittar man mycket färska kött/kyclingvaror till HALVA priset. Då passar vi på =) Vad man än lagar, så är det att dryga ut dyra råvaran som gäller. Istället för att steka korven, gör gryta med krossade tomater och billiga grönsaker. Samma sak med kyckling, kött, fisk osv. Ravioli på burk är billigt, och mättande. Fungerar perfekt som lunch på jobbet. Bara öpna och värma i Micron. Är väll kanske inte JÄTTE kul, men det funkar. Man blir mätt. Färdigrätter på "tub" såsom Ärtsoppa, Risgrynsgröt ( som man kan blanda med ägg och steka plättar på . Eller så blandar man med Apelsin och har en JÄTTEgod dessert, jättebilligt, istället för dyra chips å dipp ), Pålsa och Blodpudding är också plånboksräddare.
Man vill ju unna sig, fast man har ont om pengar på helgen, så vi köper in storpack av Eldorado läsken ( 2 liter för 7:- st ) och popcorn kärnor ( poppar själv med popcorn maskin ) gör mysiga hemmakvällar.
Om det nu bara rör sig om en månad, dryga på alla förbrukningsvaror. Spä ut flytande tvål, shampo, såpa etc med lika mycket vatten som "original". Fungerar precis lika bra ändå. Bara att det räcker längre, så ni slipper handla nytt under månaden utan pengar. Använd mått när du tvättar och sluta allmänt att överdocera. ( Gratis mått på ml/dl kan man ofta få på närmsta Zoo butik, för att mäta torr-mat till sina husdjur. Fungerar lika bra på tvättmedel ;)
Jag springer hela tiden omkring hemma å släcker lampor ;) för att spara på elen. Ok, ger väll inte så jätte mycket. Men har man inga pengar, räknas varje krona!.
Grejen i slutändan är väll kanske inte VAD man handlar hem, utan snarare vad man INTE handlar hem, för det ger absolt största besparingen. Kika igenom vad ni redan har hemma i kyl å frys. Töm frysen så mycket som du bara kan. Det idealiska är egentligen inte att ha en full frys, utan att nyttja råvarorna ekonomiskt, så man tar ut det som man köpt billigt men som fn är dyrt. Och fyller på med annat enligt samma princip ( när man har råd då, givetvis ) Absolut viktigast, VECKO handla, också inget komplements handlade däremellan, för det är dom som KOSTAR!
Vi gör som så, att vi efter löning lägger vår planerade mat-budget för månaden i 4 kuvert, också går vi iväg och handlar. per vecka. Ofta får vi pengar över, och då läggs det över i nästa kuvert, så sista veckan brukar vi faktiskt ironiskt nog ha mest pengar att handla för. Så sista veckan när alla slickar på tavlorna, kan vi handla ganska bra mat, om vi vill, eller helt enkelt spara till något annat på sparkontot.