enny signatur skrev 2010-12-07 09:30:21 följande:
Min plan var att ta mig till Albanien men jag kom till Makedonien och sedan tröttnade jag ofantligt på resandet och hade tidsbrist. Så nej jag kom aldrig dit. Lite sur över att jag inte tog mig till Kosovo, det var ju inte långt bort (Albanien hade varit lite krångligare tidsmässigt) men gjort är gjort.
Jag ville dit för att jag studerar Albanska helt enkelt. I övrigt även för att det är intressanta länder och om jag ska resa runt i Europa är det ditåt jag vill.
Just nu finns Albanien som reseervplan under våren (men då för några månader).
Det jag fick höra under min resa om Albanien var inte så smickrande vilket också bidrog till mitt val att inte åka dit (men mest var det helt enkelt tidsbristen). Hur upplever du Albanien?
Vad tråkigt att du inte kom dit...
Jag har varit i Albanien 4 gånger, 3 av gångerna har vi stannat 1 månad, och en gång var vi där 2 månader.
Hur jag upplevde Albanien, ja, du jag älskar ju detta landet. Älskar själva kulturen, folket, klimatet, maten, atmosfären, gillar att det inte är en massa turister, att man inte hör nån prata svenska (fast kanske skulle vara roligt nån gång

).
Sen beror det ju mycket på vart i Albanien man är. Vi är i södra Albanien, och staden Saranda är ju jättefin, de har fina hotell, fina restauranger, underbar strandpromenad som man kan gå på på kvällen, urmysigt...! Vi har kört igenom Albanien med bil med, Hela kusten är vädigt fin, men underbara stränder, jag älskar bergen och havet... Älskar att folket är så pass intresserade och nyfikna, de är inte vana vid turister på samma sätt Grekland. Jag har varit i Grekland med flera gånge, men det är en helt annan grej att vara i Albanien.
Kanske det beror på att vi känner massa folk där, min man har nästan hela sin släkt där...
Många hus är gamla och en hel del fattigdom, men det tänkte jag bara på första gången jag var där...
I Kosovo har jag inte varit, men jag har bilat från Sverige till Albanien via Balkan och alltså åkt genom Slovenien - Kroatien - Bosnien - Kroatien - Montenegro. Underbara länder alla de...!!
Montenegro har ju en stad där det nästan bara bor albaner, tror den heter Ulqin. Där var jättefint, mysigt... Vi åkte visserligen bara igenom staden, men den verkade mysig + att den ligger precis vid havet ju. Vet många albaner som åker dit på semester med.
Varför studerar du albanska? Vart?
Hoppas att du kommer iväg dit nån dag...!
Hör av dig igen om du undrar nåt mer... Svårt att veta vad man ska skriva.
Vart i Sverige bor du?
///Annah