Stek av fransyska-göra grytbitar?
Jag har en stek av fransyska i kylen som jag inte vet vad jag ska göra med.... Kan man skära den i bitar och göra en gryta av den?
Jag har en stek av fransyska i kylen som jag inte vet vad jag ska göra med.... Kan man skära den i bitar och göra en gryta av den?
Funkar hur bra som helst att göra grytbitar av.
Klart du kan med det känns synd på ett så fint kött. Gör en rostbiff istället, mumma!
Jo, helt rätt så krymper de ju en del.. Rostbiff är en specifik köttdel men går utmärkt att göra av fransyska också. En liten mindre fransyska brukar jag skiva i tunna skivor och steka, sen låta koka i öl med lite lök. Typ sjömansbiff fast utan att lägga i potatis (tycker att den bara kokar sönder). Gott med gelé och kokt potatis till.
Tack för tipset Spiro!
Fransyska är något som behöver koka länge för att bli mört. Min favorit:
Smält en klick margarin i en gryta, och lägg i hackad lök (på låg temperatur). Då kokas den mjuk.
Skär köttet i tärningar, ca 1x1 cm. Bryn i omgångar om du gör på mycket kött, och häll över i grytan. Krydda köttet med salt, vit- och svartpeppar. Häll lite vatten i stekpannan och skrapa ur den, och häll det sedan i grytan efter varje stekomgång. När allt kött är stekt, så stänk på lite soja (äkta kinesisk). Vräk i ketchup, på 7-8 hg kött brukar jag ta ett halvkilo ketchup ungefär. Häll i mer vatten om köttsåsen verkar bli för tjock. Koka i ca 2 timmar under lock. Kan smaksättas med ett lagerblad före serveringen, men personligen avstår jag från det.
Spagetti till, och en sallad som passar till är apelsinsallad: Apelsinbitar och isbergssallad - ingen salladskrydda eller annan smaksättning.
Gör en porterstek eller biff stroganoff det är gott
Ja, det lät mycket. Kör med passerade/krossade tomater istället..
Kalops!
Har faktiskt bara gjort stek av fransyska.. Gottigt blir det med salt peppar morot lök buljong tärning vatten i ugnen. När den är klar kan du ju skära bitar av köttet göra sås med vätskan köttet haft i ugnen grädde lite soja ev en till buljong tärning.
Ååh, gör biffstroganoff! *slurp*
Oj vad många förslag! Tusen tack!!
Gulasch är supergott på fransyska! Med massor med kummin *mums*