Inlägg från: diamanten |Visa alla inlägg
  • diamanten

    Är du för eller emot dödsstraff?

    MrsCD skrev 2010-11-02 17:17:39 följande:
    Men om en kvinna slår ihjäl den man som misshandlat henne i åratal och som hon skulle behöva skyddad identitet för att slippa så tycker jag inte hon borde få något straff. Inte för att det skall vara öga för öga utan för att det är självförsvar.
    Det kan väl knappast anses vara självförsvar?
  • diamanten
    Plutteli skrev 2010-11-02 18:00:06 följande:
    Vad gäller våra Svenska fängelser. Norge har lyxigare fängelser än vad vi har, och lägre återfall i brott.
    Det finns en väldigt tydlig koppling vad gäller fängelsestraff och brottslighet nämligen:
    Ju hårdare straff och ju hårdare fängelser (liten eller obefintlig vård) ju grövre och större brottslighet i landet.
    Så vill vi hålla brottsligheten nere och dessutom få ut fångar som INTE återgår till brott är "lyxiga" fängelser med fokus på vård vad vi ska satsa på. (Samt bra förebyggande ungdomsverksamhet, vilket brister en hel del i dagsläget, liksom vården på våra anstalter)
    Det låter lite väl förenklat. Rimligtvis har förekomsten av kriminalitet att göra med faktorer såsom fattigdom. 
  • diamanten
    Plutteli skrev 2010-11-02 18:21:48 följande:
    Återfalls statistiken är också rejält sammankopplat med huruvida fångarna får vård på fängelset, möjlighet till studier, rekreation och ett "lyxigt" (som vissa uttrycker det) liv, eller om de inte får vård, behandlas som skit och mer eller mindre bara förvaras tills de ska ut igen. I första fallet är återfallsstatistiken låg, i det andra fallet nästan 100% återfall eftersom personerna som kommer ut ju inte fått minsta chans att ändra sitt liv på nått sätt och därför bara kommer ut till exakt samma liv och förutsättningar igen, bara ännu lite sämre eftersom de nu är med i brottsregistret.
    Hur gör man en sådan jämförelse? Om man jämför två olika platser med varandra, hur kan man vara säker på att andra faktorer inte inverkar i resultatet? 
  • diamanten
    Plutteli skrev 2010-11-02 18:24:18 följande:
    Vid självförsvar är lagen sådan att man får använda det våld som krävs för att freda sig. Har man nockat någon medvetslös får man inte fortsätta våldet så att personen dör och kalla det självförsvar. Man får oskadliggöra men inte mer, OM man däremot av olyckshändelse dödar angriparen på "första försöket" eller vad man ska säga så räknas det fortfarande som självförsvar, beroende på hur det gått till kan det dock också klassas som dråp och då kommer man inte undan med att påpeka att den andre attackerade först.
    I Rödeby-fallet där en man sköt ihjäl sin sons mobbare så friades mannen helt. Domstolen ansåg att han hade drabbats av en tillfällig psykisk störning och därför inte kunde styra sitt handlande. Så det är inte alltid så enkelt. Omständigheterna spelar stor roll och till sist är det domstolarna som dömer.
  • diamanten
    Lavish skrev 2010-11-02 19:54:29 följande:
    Hur ofta händer det egentligen att någon upptäcks vara oskyldigt dömd för ett allvarligt våldsbrott?
    Tillräckligt ofta för att dödsstraff inte borde vara tillåtet.
  • diamanten
    Weird One skrev 2010-11-02 21:13:24 följande:

    Mord är mord, oavsett vem som begår handlingen.
    Staten eller en enskild person.
    Mord är mord.

    Simple as that.


    Mord i krig då? Försvarbart eller ej?
Svar på tråden Är du för eller emot dödsstraff?