Dukan dieten!!! I love it! Någon som prövat en längre tid?
Jag började på denna dieten i måndags, har hittills gått ner 1,8 kg men det är ju mest vätska än så länge fast ett minus är alltid kul ändå :) Har 20kg som ska bort!!
Vet inte hur jag snubblade in på just denna diet..såg någon länk på nätet och tyckte det lät vettigt. Jag har tidigare försökt med lchf och visst det är helt ok men man går ner rätt sakta för man får i sig så mkt kalorier när man äter så mkt fett och dessutom så går man upp jättemycket om man fuskar, troligtvis pga av att man redan äter så mkt fett och så lägger man dessutom till kolhydrater... Sen av någon anledning är det svårt att äta begränsat av allt det goda som är tillåtet, tex ostar och nötter. På något vis är det enklare att följa en diet där man måste utesluta allt det goda...iaf i början är det enklare tycker jag.
Måste säga att jag är förvånad att jag inte är hungrig på denna diet, på lchf var jag mkt mer hungrig och sugen de första dagarna. Någon som upplevt samma?
En till fråga, hur är det med fet fisk som makrill får man äta det? Det är ju rätt kaloririkt...
Nu ska jag tipsa er om en god dessert som jag gjorde igår, ni kanske redan har testat den men ändå hihi. Jag tog kesella 1% vaniljpulver (inte socker) och lite sötningsmedel och blandade. Faktiskt gott!
Hade varit kul oxå att få veta hur mycket alla gått ner och hur länge ni hållit på?

Jag har också testat LCHF men det var så mycket som var tillåtet så man får ingen bra bild av en gräns tycker jag.. Så det blev lite fuskande här och där med godis o sånt och vips så sköt jag upp 10kg istället för ner 20... Så nu har jag 30kg att bli av med!
Jag undrar också hur det är med makrill, om man får äta det... Har läst att flera stycken har ätit det och har själv köpt hem det, men inte vågat äta det ännu... :P Även Lax är ju fet.
Själv har jag tänkt att ta kesella och blanda i nån fun light saft för att få smak på det som efterrätt. Men idag är det minus 25 grader här så jag vet inte om man kan ta sig till affären utan att frysa ihjäl.. :/