Gipsa magen - hur gör man?
Har hört så mycket olika, men hur gjorde ni och hur blev resultatet? Tänkte gipsa magen idag och vill att det ska bli bra från början så man inte slängt pengarna i sjön
Har hört så mycket olika, men hur gjorde ni och hur blev resultatet? Tänkte gipsa magen idag och vill att det ska bli bra från början så man inte slängt pengarna i sjön
en hel burk med vasselin!!
Sedan gipsbndor omlott på brädden, längden och diagonalt. Jag gjorde som sagt tre lager och den blev kanon!
Men alltså...då gjorde ni bara gipset över magen, och sen hade ett sånt skal...satte ni upp det sen eller vadå?
funderar också på att gipsa magen.. :)
ja som ett skal. som jag har sparyat i silver o satt upp på vägen i sovrummet.
Vi tog rikligt med vasselin. tror nog hela burken gick åt men då smorde vi in brösten magen o lite runt om så inget skulle fastna. Det tar några timmar att göra. Lite förarbete med att hälla upp vatten i en skål gloppa remsonra i lagoma längder och sedan lägga alla snyggt på plats + att sitta en stnd framför en bra film. sedan var det bara att lyfta av.
Jag köpte två paket gasbindor på apoteket. Fick väl nån rulle över. Jag var STOR!
Detta var grav nr 2 så vi fuskade lite genom att tejpa "upp" brösten lite för att få en fin figur hehe.
Stort lycka till
Vi använde vaselin och gladpack till första och kommer köra på samma sätt denna gång. Gick bra fast det blir väldigt varmt om magen. Har haft magen på väggen som prydnad men kommit på att när jag gjort nästa mage ska jag göra lampor av dom
Tack! Ska prova det ikväll då, nu blir det Apoteket :)
En fråga, gipsar man liksom magen, sidorna och brösten? Eller bara magen, hur långt ut på sidorna?
En fråga, gipsar man liksom magen, sidorna och brösten? Eller bara magen, hur långt ut på sidorna?
Jag använde plastfolie under. Gipsade brösten och magen. Använde gipsbindor från Apoteket! Tror det finns en bild på färdiga magen i galleriet.
Tänker oxå gipsa magen men ca den dagen vi varit på Tul v 37+6 då ska vi se när han kommer ut om han kommer tidigare så blir det att gipsa samma vecka men om senare då väntar jag till vecka 39 och gipsar sen
Jag kommer att köra med att gipsa magen + brösten och sen ha vasilin under så det är lätt att ta bort sen när de torkar och ta tjockt lager så den inte går sönder.
Ska kolla med apotecket och gipshandeln vad man säger vad som är bäst att ta.
Ett tips är att inte vänta för länge med gipsmagen! Den sjunker ju ganska mycket i slutet och det blir ofta bättre att göra den lite tidigare! Tror vi gjorde i v 36!
Tänkte på en sak, stod ni upp/satt ni ner/låg ni ner när ni gjorde magen? Vet inte om jag pallar stå upp så länge men det känns som om det kanske blir konstig form på magen om man sitter/ligger?
Ikväll har vi gipsat magen, tror den blev ganska bra - ser fram emot att se den imorgon när den torkat helt! Jag köpte gipsbindor på Panduro, 3 paket för ca 56 kr/st med två rullar i varje. Det var det som de rekommenderade och det blev totalt 18 meter. Vi använde bara vaselin (en hel burk), ingen gladpack, och det gick jättebra!
Jag hade BH på mej för vi ska ha magen uppe på väggen och för mej känns det alldeles för privat att hänga upp exakt form på tuttarna med bröstvårtor och allt
Blir nog en lampa av magen eller så sätter vi upp den på en stor canvasduk, har inte bestämt oss riktigt ännu.
Gu så kul att det verkar bli mer poppis att göra gipsmage.
Låvar att man snabbt glömer hur det såg ut när barnet kommit ut. trots fotton.
Jag satt i slstol inne, altså halvlåg för att få den bästa formen av mage o bröst utan att stå upp för det hade jag aldrig klarat.
Och ja, vaselin räcker gott o väl. Blir iaf lite mindre varmt än med gladpack oxå.
Jag tejpade brösten för en bättre form och inga bröstvårtor syns (går lätt att gömma med gipset)
Och ja. gör det lite innan v. 398 så magen inte sjunker så mycket då blir den inte lika vacker, kan jag tänka mig!
Lycka til till alla som ska försöka och grattis till alla som har lyckats!