Hur tänker ni..?
Äldsta dottern visar sig ha en viss talang och dessutom intresse för en viss idrott. Toppen och jättebra! Nu har hon aktivt utövat den tre ggr i veckan och det har fungerat bra. Skolan sköts exemplariskt, hon är positiv och glad för det mesta (dvs jag tror att hennes träning verkligen är bra för henne).
Hon har fått en förfrågan om hon kan tänka sig att byta klubb nu och gå in i en mer aktiv satsning, det skulle dock generera fem träningstillfällen i veckan och lite längre att köra (+ 1 mil). Hon tror att hon vill testa men jag vet att hon känner mig lite på pulsen eftersom hon vet att det blir mer att skjutsa då.
Hur skulle ni göra, stötta ert barn med skjutsande som nog kan betecknas som lite mer än det "vanliga" eller föreslå att hon fortsätter på sin nuvarande nivå? Hela familjen blir ju ganska passivt aktiv i just hennes sport eftersom det är många träningar per vecka + tävlingar.