• markkoooo

    Moderatortråden

    Allmän fråga:

    Är det okej att ställa allmäna frågor här ?

    Är det t.ex ok att fråga om maktmissbruk och omdömeslöshet från moderatorer om man anser att det är sånt här.

    OBS: hypotetisk fråga, och har ingen verklig grund

  • markkoooo

    En fråga till:

    Jag är mycket väl medveten om att man inte får disskutera enskilda ärenden, moderatorer och sånt.

    men om jag målar upp det som ett sci-fi senario, likt StarWars.

    Där kanske jag är Luke SkyWalker och modisen, eller maktmissbrukaren (ej moddis) är Dart Wader och Dart Wader kommer och försöker erövra och ta kontroll över lilla Luke med ett helt absurt sätt med uppenbarliga diktatur fasoner.

    är det okej att fråga på ett sådant sätt ?

  • markkoooo

    Om en moderator öppet kritiserar en medlem då? är det okej menar ni? eller är jag trög ?

  • markkoooo

    Glass, jag vart hänvisad hit av en annan moderator.
    Ska ajg då bli oskyldigt utpekad och riskera en varning för en sådan hänvisning?

  • markkoooo

    men jag vill ha svar på frågan om jag begår ett regelbrott för att ajg blir hänvisad till denna tråd av en annan moderator och följer dennes hänvisning??

    i så fall begår ju moderatorn ett regelbrott som hänvisar hit och "lurar" mig till att få en varning.

  • markkoooo

    Tack Glass, där fick jag mitt svar, glöm mitt förra inlägg

  • markkoooo

    Glass, du sa: "Att hitta på namn och liknande för att dölja något känns inte särskillt tydligt enligt mig. "

    Men hypotetiskt så måste det vara mer korrekt och för alla parter bättre än att specifikt hänga ut någon särskild ?

    kan vara svårt i vissa situationer att ingående förklara vad man menar när man inte kan hänvisa eller grunda en berättelse elelr frågeställning på ett namn som exempel.

  • markkoooo

    Glass: tack, då var vi på det klara med det med, kanonfint.

    Venus: precis som jag sa "nånannanstans" att det är okej att citera.

    I princip kan jag citera in en hel kopia på ett avslag jag fått från en anmälan utan att det strider mot reglerna eftersom det är ett citat och inte en disskusion. för att sedan ställa en allmän fråga om någonting runt omkring det citatet, inte om innehållet ???
    Eller hur ?

Svar på tråden Moderatortråden