• Moomin

    Moderatortråden

    Kan någon moderator svara på det här:

    Jag fick en varning häromdagen för att jag skrivit att jag inte gillade en viss känd person i en tråd. Samtidigt finns det flera andra trådar där man dissar kända personer, bl.a en där folk öser skit dokusåpamänniskor för fullt. Och den har ju fått leva kvar så det verkar inte vara något problem...

    Jag försökte skicka ett meddelande till moderatorn som skickade meddelandet till mig för att fråga om det här, dvs. exakt vad är det man inte får skriva? Men det funkade inte. Så därför frågar jag i den här tråden.

    Är det tillåtet att skriva negativt om officiella personer eller inte? Får man i så fall kritisera politiker, skådespelare och dokusåpakändisar men inte sångerskor? Får man säga att någon är patetiskt/knäpp/mediakåt/krigsförbrytare men inte att han eller hon har ful näsa?

    Jag har läst regelverket men får ingen riktig klarhet när det gäller det här, så snälla någon moderator...kan ni upplysa mig så vore jag tacksam :)

    Tack på förhand :)/Moomin

  • Moomin

    Jag har en fråga som kanske ställts tidigare. Men eftersom jag inte orkar klicka tillbaka frågar jag i vilket fall som helst.

    Är det ok. att starta trådar som bara vissa får skriva i? Alltså redan i ts:en påpeka att "bara x,y och z får skriva i denna tråden alla andra undanbedes" eller "den här tråden är bara för oss som tycker si och så"?

    Är inte det här ett öppet forum? Det trodde jag i alla fall...

    (Om man vill prata privat eller bara med dem som tycker likadant borde man ju kunna snacka på msn eller något slutet forum där alla tycker lika)

  • Moomin

    Ok, tack för svaret. lite följdfrågor bara...

    Men kan man skriva att den här tråden är bara för oss som bakar kanelbullar med socker på. Ni som inte vill ha socker på bullarna får inte skriva här?

    Eller den här tråden är bara för bagare-Bengt och hans kompis bagare-Berndt?

  • Moomin

    Oj läste lite noggrannare, du har ju redan svarat på det... tack Roisin

Svar på tråden Moderatortråden