Ni som flaskmatar.
Hej min dotter blev flaskmatad. Hon är idag 6 1/2 år och kan ju säga att jag känner många som blivit ammade och som är mycket oftare sjuka än henne.
Min dotter hadde vattkoppor i april och sedna har hon haft en förkylning nu under hösten, det är allt vad hon har varit sjuk under ett år typ. Så tror inte att barn blir sjukare oftare pga att dom blir flaskmatade.
Ge flaska om du vill och om det känns bra, hör inte på vad omgivnigen tycekr att du skall göra, gör som du själv känner är bäst för ditt barn. Och tänk på att det alltid kommer nått positivt med flaskmatandet också, pappan har möjlighet att bli lika nära barnet som mamman, barnet är inte beroende av mamman på samma sätt och kanske därför blir tryggare med både mamma och pappa.