Inlägg från: smulpaj01 |Visa alla inlägg
  • smulpaj01

    Ingen julklapp från SOC !!!!

    Jag är så förbannad så jag kokar!! Demon

    Pratade nämligen nyss med min socsekreterare i telefon. Anledningen till att jag ringde var för att det snart är jul.

    Jag ville fråga var jag skulle skicka min önskelista, om det var till den vanliga adressen eller om dem hade en särskild adress just för julklappar - det lär ju vara en hel del såna brev som inkommer nu menar jag.

    Men till svar får jag: "nej, du kommer bara få ditt vanliga socialbidrag - inga julklappar".

    Är det här verkligen bra bemötande till sina kunder? Ska man ta sånt här?

    Jag har ändå gått på socbidrag i snart 7 år och är således en mycket trogen kund.

    Vad gör jag nu? Vem kan man klaga till?

  • Svar på tråden Ingen julklapp från SOC !!!!
  • smulpaj01

    Tack för alla braiga förslag..... ska ringa i turordning:

    - Tomten
    - Kommunen
    - Staten
    - Facket
    - Kungen

    Tänk om jag får julisar av alla dessa när jag klagar? Det vore väl toppen! Flört

    Fler förslag emottages tacksamt!

  • smulpaj01
    enmamma skrev 2010-11-30 15:36:59 följande:
    Bedrövligt, stackars dig, var det bara klappar till dig eller tänkte du lite på barnen också.

    Tror du jag får klappar av soc, vi använde alla pengarna till en lyxresa till Karibien och efter att ha köpt
    nya märkeskläder som man bara måste ha för att alla andra har det finns det inga pengar kvar.
    Självklart tänkte jag på barnen också. Dem behöver ju nya cyklar till exempel, de kan ju inte använda samma som de cyklade på i somras?! Det vore ju vansinne - cyklar slits på 3 månader...

    Karibien låter ju toppen - en resa dit över jul borde jag väl kunna kräva iaf?

    Märkeskläder har ju alla nuförtiden - man vill ju inte att barnen ska bli mobbade!!! Rynkar på näsan
  • smulpaj01
    KalleKn skrev 2010-11-30 15:09:58 följande:
    Var har du skickat listan dom tidigare åren? Jag menar 7 år så borde du ju kunna ruljangsen....
    Det jag sa till soctanten var att jag borde få de tidigare årens julklappar retroaktivt..... visste inte att julklappar ingår i normen, men jag har förstått nu att hon har stulit våra julklappar i flera års tid!!!

    Får man verkligen göra så mot en ensamstående mamma??!!!
  • smulpaj01
    KalleKn skrev 2010-12-01 07:41:20 följande:
    Det är ju kurs 1a när man går på soc hur man skall få extra. Säg inte att du missat barnens födelsedagar och namsdagar oxå?
    Oj oj...... nu skäms jag... Obestämd  har tydligen missat massor - stackars mina barn..... tänk om de startar en barnutredning nu? Mina barn har ju stor omsorgsbrist efterssom dem inte fått presenter på sina namnsdagar ens.......

    Detta blir ju bara värre och värre........ och snart är det jul. Tomte
  • smulpaj01
    naturtjejen skrev 2010-12-01 12:56:36 följande:
    Hallo är ni yra! Det är ju klart som fan att man inte får några julklappar av soc. Va fan tror ni. Gå och jobba i stället för fan och köp dina julklappar. Herregud
    Nu är det som så att jag HAR faktiskt jobbat!

    Delade ut tidningar och reklam en sommar när jag var 14 år.

    Den skatten som jag betalade in då är det väl inte mer än rätt att jag på något sätt får tillbaka nu när jag inte vill jobba mer?!
  • smulpaj01
    Heisan skrev 2010-12-19 20:06:20 följande:
    O du verkar ha blåst bort. Det är klart att hon ska ha julklappar, o en limpa cigg. Vi snackar mänskliga rättigihter här.. Vad du är osympatisk!
    Ha ha........ blåst bort Cool  Drömmer
  • smulpaj01

    Jag skrev denna tråd för ett år sedan. Men döm om min förvåning när jag fick höra från soc idag att jag inte kommer få några julklappar från dem i år heller!!

    Herregud - jag har ju klagat på detta hela året och ÄNDÅ har dem inte förstått hur fel dem har.

    Vad ska man göra åt sånt här?   

  • smulpaj01

    Anna60: Tack, det vore fint om dem gjorde så .... ska försöka trösta mig med den tanken såhär i jultider

  • smulpaj01
    MariaElionora skrev 2012-01-22 19:38:12 följande:

    Vet ni hur det är med födelsedagspresenter? Min gammelfaster fyller 73 i nästa vecka och hon bor vid medelhavet. Självklart vill jag och barnen åka och hälsa på henne. Hon längtar efter oss (har visseligen aldrig träffat barnen) men hon har saknat barnen ändå. jag tänkte att vi skulle bo på ett hotell, minst 4 stjärnor för barnen ska ju inte behöva bo i den värsta skiten, och så stannar vi en vecka minst så vi får träffa min gammelfaster. Min gammelfaster har allt redan så i stället för present så tänkte jag att jag och barnen får oss en rejäl shoppingrunda. Jag har räknat lite på detta och tror resan går på ca 30 000, på 40 000 klarar vi oss absolut. Tror ni att det är nån risk att soc avslår detta?


    Självklart inte. Det är ju för baaaarneeeens skull - deras behov ska alltid gå först i alla lägen, alltid! Hoppas ni kom iväg på resan?!
  • smulpaj01
    Nerfherder skrev 2014-10-10 16:14:44 följande:
    Kul att ni svarar i en 4 år gammal trolltråd.
    Ha ha....... ja, jag testade bara lite
  • smulpaj01
    Daniel12 skrev 2014-10-10 16:17:12 följande:

    Man fick faktiskt julklappspengar av soc på 80- och 90-talet. Själv fick jag 500 extra vid julafton, välbehövliga pengar!


    I dagsläget kan man nog söka fonder för att få lite extra pengar till jul. Alternativt vända sig till kyrkan.

    Jag tycker det borde vara som på 80- 90 talet, tycker inte det är mer än rätt då existensminimum inte räcker till att fira någon jul öht.

    Detta var ett helt seriöst inlägg!
  • smulpaj01
    Daniel12 skrev 2014-10-10 16:43:01 följande:
    Det var ju lite billigare att leva då. Men normen har väl alltid varit i minsta laget..
    Ja, jag fick själv försörjningsstöd under 2 månader i slutet av förra året (faktiskt precis före jul, ha ha) då jag precis kommit hem efter att ha bott utomlands ett tag.

    Det är extremt lågt tilltaget. Jag hade tur som fick jobb relativt snabbt, hade aldrig klarat att leva på det bidraget en längre tid.
  • smulpaj01

    [quote=74449112][quote-nick]Tonårsmorsa skrev 2014-12-05 21:14:06 följande:[/quote-nick]Troll?[/

    Tråden ligger i sandlådan. Det är ett skämt!

Svar på tråden Ingen julklapp från SOC !!!!