• xXMaLoXx

    two-way eller hi-way

    Vi är just nu på jakt efter en bilbarnstol då sonen växt ur sitt babyskydd. Han är 10 1/2 månad, väger någonstans runt 10 kilo och är ungefär 76 cm lång. Vi väger mellan Britax Two-way och Hi-way och sitter totalt fast.

    Det känns som att många anser att two-way är bättre när de blivit lite större, att själva stolen är rymligare. Däremot så måste jag vara krass och säga att jag gillar priset på den bättre ;)
    Nu är ju säkerheten givetvis den avgörande faktorn. Vilken skulle ni välja av dessa två om ni var i min sits?


    www.hecate.se Theo 100111
  • Svar på tråden two-way eller hi-way
  • xXMaLoXx

    Ja, ju mer jag läser så verkar HI-way vara det bästa alternativet. Nu är sonen visserligen rätt lång redan, men båda stolarna lär ju räcka en bit iaf.

    Det är som ni säger, bäst att åka in och låta honom provsitta. Vi har en volvo v70, brukar man få testa hur den sitter i bilen eller är det kinkigt med sådant? Det är ju inte så skoj att komma ut med en stol som barnet sitter super i, men som sitter helt åt fanders i bilen.

    Vilken djungel det här var, jisses. Babyskyddet var ju rena barnleken att välja ut jämfört med det här :D


    www.hecate.se Theo 100111 <3
  • xXMaLoXx
    Joico skrev 2010-12-02 15:07:28 följande:
    Om dom inte tänker prova ut en stol så byt affär!! Givetvis ska den provas i bilen och med barnet!
    Ja, jag vill ju vara trygg i att sonen åker så säkert han kan i bilen. Vi får ta oss en sväng imorgon och prova ut lite stolar. Är HI-way lättmonterad btw?
    www.hecate.se Theo 100111 <3
  • xXMaLoXx

    Tack i massor för alla era svar :)

    Imorgon beger vi oss iväg och provar bilstolar. Det lutar dock åt Hi-way, förutsatt att sonen sitter bra och trivs...och att den passar i bilen som sagt. Nu ska den ju göra det enligt inlägg här, men lika bra att testa iaf :)

    Det känns som att en Hi-way lockar när det gäller utrymmet också, en v70 är trots allt inte hur rymlig som helst trots att det är en kombi.


    www.hecate.se Theo 100111 <3
  • xXMaLoXx

    Nu är stolen inhandlad iaf, det blev en HI-Way. Two-way kändes alldeles för rymlig och var stor och bökig. Sonen provsatt HI-way och blev helt lyrisk :D
    Säljaren vi pratade med  nämnde att han själv föredrog en bilstol som enbart används bakåtsittande, när tiden är inne så byter ha till en ren bältesstol istället för att köpa en kombivariant.

    Det känns skönt att ha det här gjort, nu kan vi åka till vänner och fira deras lille pojk som fyller 1 år på Söndag :)


    www.hecate.se Theo 100111 <3
Svar på tråden two-way eller hi-way