Ninninn skrev 2010-12-14 09:45:20 följande:
Jag har också fått 4 missfall och de e för jävligt, allt känns bara piss å skit! kan inte förstå varför de ska drabba en person så himla många gånger.
Efter mitt tredje missfall så frågade jag läkaren om ja inte kunde få tabletter typ trombyl och progesteron men då fick ja bara trombyl, åt dom vid nästra graviditet och vipps fick jag MA igen, så frågan e hjälper de verkligen????
Nu efter 4 missfall tog ja själv kontakt med Lennart Blomqvist för de e ju ingen annan som hjälper än i detta eländet, läkarna verkar ju fasen inte veta nått!
Nu väntar ja bara på att bli gravid, har försökt i 5 månader nu men icke något plus på stickan så himla störande för alla andra gånger har de fungerat på första försöket så nu när man för en gpng skull ska få hjälp så blir ja inte gravid!
Ja mår så fruktansvärt dåligt över detta som händer mig hela tiden, kan inte förstå att man ska behöva gå igenom sånt här helvete!!
Ledsen att ja skrev massa negativt om mig själv men ja va tvungen att få ut de =)
Lycka till kram
Ja det e fördjävligt att man ska råka ut för så många missfall. Jag har som jag skrivit innan haft 6 missfall och dessutom förlorat en pojke som föddes 4 månader förtidigt.
Måste dessutom göra ivf för att ens bli gravid
Men jag hade aldrig klarat det om jag inte fått kontakt med kuratorn på sjukhuset. Har du blivit erbjuden en samtalskontakt?
Kontakten med kuratorn kan ju aldrig ta bort smärtan man bär, men på nåt sätt hjälper det ändå. Svårt att förklara...
Ang trombyl så finns det i dagsläget inget bevisat ännu. Det är bara som man tror. Men det pågår just nu en studie med trombyl så om några år bör det ju finnas resultat på den studien.
Sen är det ju så att oftast får man inga svar på varför man får så många missfall. Man vill ju ha ett svar så man kan åtgärda "felet".
Oftast när det är tidiga missfall ( före v 12) så är det ju fel på embryot och det är ju inget man kan göra nåt åt tyvärr. Men de flesta som får en massa upprepade missfall får ju tillslut ett barn
Så ge inte upp!!!