sunshiine skrev 2010-12-20 21:31:43 följande:
Då är det nästan nära på med bf för oss ett par dagar som skiljer.
Har läst lite om det på internet att det är främst dom äldre barnmorskorna som menar på att det går att föda i säte, bara man hjälper till finns tydligen olika ställningar som gör det lättare att föda på det sättet.
Om du nu har bestämt dig för att föda så tycker jag att du ska göra det, jag själv funderar på att skippa mitt vändningsförsök menar hade han kunnat hade han vänt sig redan vid detta laget.
Vill inte utsätta honom för att bli pressad och vriden i magen.
Jag ska prata imorgon med bm hon skulle ringa mig på morgonen då jag inte fick tag i någon idag så jag blir uppringd imorgon på morgonen.
Vill juh gärna föda "normalt" än att gå via ks...men just nu känns det som att välja mellan pest eller kolera...
vändning eller ks.....hursomhelst ingen garanti att bebisen ligger kvar med huvudet rätt.
Det största man missar är just den där närheten att få bebisen i famnen direkt med ks.
Medans man får det vid normal förlossning.
Jag börjar bli mer orolig just nu att jag kanske ska få ett akut snitt istället, vilket jag känner jag skulle få panik för. Fasar för att om jag ska behöva bli nedsövd eller något.
Då jag ofta under dagen får spridda känningar av sammandragnigar började i lördags kväll. Sammandragningar/ förvärar ir vad man ska kalla det, magen blir inte hård utan mer som mensvärk som håller i sig några minuter.
Exakt så känner jag, välja mellan pest eller kolera, inget av födselalternativen är en underbar saga, båda har sina risker och det är svårt att säga vilket som är det rätta beslutet, men jag går på magkänsla, jag tror att försöka föda är rätt beslut.
Jag ÄR livrädd för smärta för jag spyr då och kan svimma, att bli uppklippt eller spricka mycket skrämmer mig också, men lika rädd är jag för att få narkos för efter brukar jag få panik och illamående och så smärtan efter ett snitt!
Jag tror smärtan vid vaginal förlossning klarar man av, vi är byggda för det, så jag tror inte det blir så traumatiskt, hoppas i alla fall! Plus min läkare sa att kroppen hämtar sig bättre efter förlossningen så de flesta brukar inte ha ont så länge, till skillnad med snitt.