Inlägg från: She is Me |Visa alla inlägg
  • She is Me

    BF september 2011

    MoonFlight skrev 2011-01-27 05:43:09 följande:
    Lite ot men vet någon om man kan starta ny tråd via mobilen eller om man bara kan svara?!
    Nix det går inte att starta nya trådar, citera eller se omröstningar....  tråden är bra till mycket
    syltvessla skrev 2011-01-26 22:37:47 följande:
    jag bor i nordöstra skåne... vågar inte skriva ut exakt var... man vet inte om de e ¨ån man känner som e här och snokar=)
    ah oki, ja jag kommer mer söder över ifrån  
    Google is my friend ♥
  • She is Me

    undrar om det är babyboom i landet, för jag tycker folk får inskrivningstid sent...    I skåne har det varit rekordår, nu två eller tre år i rad... men jag vet inte hur det ser ut i resten av landet?


    Google is my friend ♥
  • She is Me
    N e m i skrev 2011-01-27 10:18:38 följande:
    Min bm sa att det babyboom nu, och att dem har ont om tider nu. Jag bor i sörmland. Men när jag väntade sonen 2008 sa dem också att det var babyboom! Kan väl inte vara babyboom heeela tiden?
    ja men det är ju tre år sen,   alla som fick barn 08 kanske skaffar syskon nu Tungan ute
    Google is my friend ♥
  • She is Me
    september02 skrev 2011-01-27 12:52:26 följande:
    Gör alla VUL eller har jag missuppfattat det? Alltså erbjuds alla att göra vul gratis?
    Faktiskt så är det väldigt lång tid till v.18 och veckorna går ju fruktansvärt sakta nu tycker jag :P Hoppas du får göra ett tidigt då :D
    Nej alla gör inte VUL, fast  många som verkar göra VUL privat.  Vul görs annars bara av medicinska skäl, om man haft många missfall, utomkveds, om man blöder mycket etc.  Jag gjorde ett VUL i v13 med förstabarnet, det var ett akutvul, då jag blödde, men jag fick ändå betala 350 kr för det (som övrig specialist sjukvård)
    Google is my friend ♥
  • She is Me
    september02 skrev 2011-01-27 14:41:00 följande:
    jaha okejs. Man vill ju gärna veta så att allt är okej. Blödde du mycket? var det rött eller mörkare blod?
    blödde inte mycket, och det var mörkt, blödde två dagar, men jag blev väldigt rädd, då visste jag inte att det var ganska vanligt med blödningar i tidig graviditet och när jag sen pratade med min BM så visste hon inte något. Jag hade uppskattat att få veta att sånt kan ske utan att det är någon fara, men BM är så rädda att de ska skrämmas.  JAg vill veta fakta... inte bara rosa gullegull!
    Google is my friend ♥
  • She is Me

    Man får ju tänka på att FL är allting förstorat x 10 jag vet ingen i min umgänges krets som varit med om MA men många som haft missfall... Händer det så händer det av en anledning. Försök slappna av lite,man är ju gravid så kort tid av sitt liv, så passa på att njuta!

  • She is Me

    Nån mer som fått fet hy, är helt plötsligt helt blank i pannan, det har jag då aldrig varit tidigare... urgh....


    Google is my friend ♥
  • She is Me

    Jag har baby bump och baby gruppen som appar. Full versionen av baby bump har spark räknare och värktimer :)

Svar på tråden BF september 2011