Nonkan82 skrev 2011-01-28 15:48:15 följande:
Betula: Det finns folsyratabletter att köpa på apoteket som man kan krossa. Då kanske det blir lättare att svälja eller hälla på yoghurt eller så. Det behövs bara en om dagen.
Jag är extremt smakkänslig, så krossa tror jag inte alls på. Brukar inte ha några problem att svälja tabletter, men dessa är som stolpiller typ :P och när ja mår illa går det inte så bra att svälja alltid.
Jag åt mitt val kvinna innan, men tyckte det var så trixigt att komma ihåg 2 tabl och bytte därför, men de är ju mkt mindre så nu överväger jag att gå tillbaks ändå. Mumomega, är det stora tabletter/kapslar? och vart hittar man dem? Jag äter normalt mkt fisk, framförallt lax, men nu får jag inte i mig fisk överhuvudtaget, så man kanske skall överväga tillskott senare. Vill ju ha en smart liten unge ;) Kalcium har jag oxå övervägt att ta nån extra tablett oxå. Är laktosintolerant och äter/dricker typ aldrig mjölkprodukter.