• WildaMathilda

    Varför inte donera lite ägg?!

    Jag kan tänka mig att donera ägg men jag är tyvärr för gammal.

    Och jag kan förstå de som inte vill donera som resonerar att det skulle vara som att "deras" barn skulle finnas därute. Jag har själv tänkt liknande tankar men ju mer jag läst på och lärt mig så förstår jag att det inte är så det fungerar riktigt. Men det kan KÄNNAS så. Därför har jag verkligen full förståelse för de som inte vill donera. Det är en privatsak och upp till varje individ. De som donerar tackar jag dock ödmjukast eftersom jag själv är mottagare av en sån cell.

    I Sverige sker det rigorösa undersökningar av både donator och mottagare inför en äggdonation. Mottagaren träffar psykologer och man blir ifrågasatt som person. Det är ganska tufft att ha längtat och jobbat under flera år för att få barn och sedan bli hänvisad till en psykolog för att bevisa att man är lämpad som förälder. Därför kan t.ex. en del uttalanden som att man "leker Gud" (som nämnts tidigre i tråden) eller att man ska "slappna av" verkligen vara anstötande för någon som genomgår (som mottagare) en äggdonation. Att äntligen få hjälp efter många års kamp är en otrolig lättnad och det krävs empati av omgivningen att förstå det. Och enligt FN's och WHO's resultioner som Sverige stödjer har alla människor rätt att planera och bilda familj. Därför känns det då ännu mer stötande när något som är legalt och etiskt ok (enligt lag) uttrycks på ett, i ämnet, ganska obildat och oempatiskt vis. Äggdontioner finns och de som behöver dessa ska få använda sig av dem utan att bli ifrågasatta.
    Naturligtvis

    Människan är en del av naturen och människan är nyfiken. Det är därför vi har forskning. Och det är därför vi har en fantastisk medicinsk vård idag jämfört med vad som fanns för 4000 år sedan. Det är en utveckling jag personligen tycker är helt fantastisk. Utan den hade hälften av de som blir gravida på "vanligt" sätt och som föder barn idag dött i barnsäng. Det kan ju vara värt att beakta innan man säger att det är ontaurligt med utvecklingen av in vitro fertilisering och äggdonationer.

    Nu finns ju äggdonationer att tillgå och man har fastställt att det är etiskt och medicinskt ok. Vad man själv tycker är en helt annan sak så klart och vädrar man sina åsikter så kan folk bli ledsna och ta illa vid sig.

    För att klargöra en del uttryck som tidigare diskuterats:
    Den som donerar ett ägg är genetisk mor till barnet. Den som bär barnet och föder det är biologisk mor till barnet. Man adopterar inte ägg. Man tar emot ägget från någon som donerar det av egen fri vilja. Pappan är både genetisk och biologisk pappa (inte adoptivpappa).
    En intressant sak i ämnet som Irma01 berört i tidigare inlägg och som faktiskt fick mig att förstå så otroligt mycket mer kring det här med genetiska arvet, är epigentiken. I grunden innebär det att omgivningen (biologiska mammans leverne under graviditeten, tidigare generationers leverne o.s.v.) påverkar hur barnet utvecklas och blir. Det räcker alltså inte bara med gener för att skapa ett liv. Det är även yttre faktorer som påverkar hur dessa gener ska utvecklas och hur barnet komer att bli. När jag insåg detta och läste på mer i ämnet så förstod jag att genom att donera en cell (ett ägg) så gör man just inget annat; man donerar en cell med gener men dessa gener ska formas för att skapa den individ barnet blir och är. Och det gör den biologiska mamman och pappan. Läs gärna mer här:

    epigenome.eu/sw/1,3,0

    Med detta vill jag ha sagt att man kan ha mycket åsikter i ämnet men det är ett väldigt känsligt ämne. För oss som kämpar för att få ett älskat barn är detta otroligt personligt och vi har all vår rätt att få planera familj och göra det via äggdonation.
    Det är intressant att höra om varför folk vill eller inte vill donera men när det börjar läggas värderingar och åsiker som faktiskt bryter mot de rättigheter vi har, då är det upprörande. Det är en sak att inte vilja för att det KÄNNS fel att lämna bort sina ägg men det är något helt annat när man uttalar sig utan någon grund alls. Som att de som är barnlösa ska så förbli för att det är så det är. Det är brist på empati att säga så i en tråd där det florerar både äggdonatorer och äggmottagare. Det är som att få en smäll på käften faktiskt.

    Så till alla som inte vill donera för att ni vill ha era ägg för er själva: SJÄLVKLART ska ni ha det! Tor inget annat, snälla. Vi som tar emot ägg är verkligen inte bittra över att vi inte får era ägg. Inte alls. Vi tänker inte så. Vi blir bara glada när vi får ett ägg från en medmänniska. Det är allt.

  • WildaMathilda
    principessan skrev 2010-12-28 15:39:43 följande:
    Nu har inte jag läst hela tråden. Men nån kanske kan svara på min fråga. Är det inte så att om jag donerar ägg så kan det barnet som då förhoppningsvis blir till söka upp mig!?
    I Sverige får barnet rätt att veta vem som donerat äggcellen när han eller hon är 18 år. Eftersom man då är myndig så kan den personen komma att ta kontakt med donatorn.
    Detta har man gjort för barnets skull eftersom forskning har visat att det är viktigt för oss människor att veta vårt biologiska och, om möjligt, vårt genetiska ursprung. Och vid äggdonation är det ju faktiskt högst möjligt att fånga upp sådan information. Så, jo, om barnet vill kan det söka upp dig när det är 18 år.
  • WildaMathilda
    Irma01 skrev 2010-12-28 15:44:17 följande:
    Hej,

    I Sverige ja. Barbet har rätt om den vill att veta vem äggdonator är när den har fyllt 18.

    I Finland, Spanien, Lettland, Ryssland, Polen och Tjeckien är det helt anonymt, vilket gör att de inte har några köer för att de har många fler donator.

    Mvh,
    Bara en liten rättelse... I Finland är det inte anonymt längre.
  • WildaMathilda
    Anonym (Fy fan) skrev 2010-12-28 15:55:04 följande:
    Tack! Jag önskar jag vore sån att jag bara kunde gå vidare och skaka stoftet av fötterna,men jag tar så illa vid mig... Ibland gruvar jag mig för att få barn just p.g.a såna människor! Jag är uppriktigt rädd för att möta dem. Jag kan tycka att rätt många sorters människor inte borde "skaffa" barn,men jag skulle ALDRIG säga till nån som har barn att det barnet inte borde funnits och det är det jag är rädd för att få höra. Jag tror nästan ingen i vår bekantskap/släkt kommer bli glada när vi väl får barn... Tror många tycker vi borde ge upp och sluta försöka. Känns som vårt efterlängade barn kommer födas in en hård omvärld och vi som kommer älska det barnet så mycket vi skulle önska att andra åtminstone accepterar eller helst tycker om barnet också. Inte är arga på oss för att vi tog till "extrema" metoder för att få barn...
    Då är du hjärtans välkommen in i "ÄD-familjen" istället! Vi är snälla mot varandra i den och hjälper och stöttar varandra. Vi är medmänniskor, inte motmänniskor.

    Kram till dig Solig
  • WildaMathilda
    Lavish skrev 2010-12-28 16:11:12 följande:
    Nej det var inte dig jag tänkte på egentligen. Att du blev provocerad gjorde mig inte ledsen. Det var några andra inlägg. Jag kan faktiskt förstå att man tycker det är störande att jag tänker såhär om man inte delar mina tankar. Därför skulle jag aldrig gå in i "svårt att få barn" forumet och börja diskutera dem.
    Förlåt mig nu Lavish, men att gå in i ett forum där det florerar äggdonatorer och mottagare och säga att man "leker Gud" och insinuera att barnlösa kanske är det för att det ska vara så, är väl ändå att vädra sina åsikter i fel forum/tråd? De åsikterna ser jag som totalt empatilösa och dessutom är att gå emot alla de rättigheter och lagar som finns kring barnlöshet. Självklart blir en del upprörda då.
    Sen är det självklart så att det i skritlig form kanske är lättare för en del att säga saker de inte skulle säga om man satt ansikte mot ansikte, men skulle dina nämnda åsikter sägas till mig i den verkliga världen skulle jag få riktigt ont i magen och jag skulle inte vara så tyst som jag varit hittillis i denna tråd.

    Jag hoppas att du inte är alltför ledsen men att du kanske inte vädrar dina nämnda åsikter i ämnet i trådar som handlar just om äggdonation.
  • WildaMathilda
    Lavish skrev 2010-12-28 16:23:18 följande:
    Det är möjligt att TS inte menade frågan i TS som en fråga överhuvudtaget. Utan att det var mer tänkt som en uppmaning. Och att tråden enbart syftade till att diskutera praktik och teori kring äggdonation och inte alls var tänkt att handla om för och emot. Så visst kan jag köpa att jag skulle ha läst noggrannare och funderat längre innan jag svarade. Helst hade jag ju dock velat ha TS åsikt om ifall det var OK att svara även om man inte vill göra ÄD. Det verkar visserligen vara ganska många fler som läst TS och som tolkat det som en fråga man kan svara Ja eller Nej på.

    Men jag har faktiskt lite svårt att acceptera att jag uppfattas som medvetet elak i tråden. Någon stolthet vet jag inte om jag känner att jag måste rädda. Jag vill bara förstå varför jag är elak, och hur jag ska hantera situationen att jag uppfattas som elak fast jag verkligen inte haft något sådant uppsåt, för framtiden.
    Jag tror inte att du är medvetet elak. Bara så du vet. Du har en övertygelse, tro eller åsikt och den får du ha. Du kanske bara ska välja tillfällena att uttrycka dessa, lite bättre.
  • WildaMathilda
    Lavish skrev 2010-12-28 09:48:56 följande:
    Det är upp till var och en men själv skulle jag inte göra det.

    Dels känner jag att jag inte är bekväm med att någon annan uppfostrar mitt biologiska barn.

    Men framförallt kommer det för nära att leka Gud för mig. Annars är det ett trist argument men själv känner jag att det faktiskt kan finnas en mening med att saker blir som de blir. Sen förstår jag absolut att de som är barnlösa kämpar för att få sitt efterlängtade barn och att det finns dem som är beredda att hjälpa dem. All lycka till det. Men jag är inte personligen beredd att ta ansvar för det laborerandet med livets uppkomst, som ÄD trots allt innebär.
    Erhm....
  • WildaMathilda

    Hmm, när man donerar spermier får man väl ca 500 kronor tror jag. Och för att donera ägg mellan 3000-4000 kronor. Säg att man donerar spermier 6 gånger, då har man sina 3000 kronor och man har hjälpt fler än två personer. Och man kan vara anonym.
    Men donerar man ägg så gör man det till max två personer (i Sverige så används donatorns ägg oftast så, de ägg som blir delas på två mottagare) och så får man 3000 kronor. Och man är inte anonym.
    Varför gör man denna skillnad i anonymitet mellan spermie- och äggdonation undrar jag? Någon som vet?
    Och ehöver man träffa psykolog om man ska ta emot spermier? För det gör man ju om man tar emot ägg.

    (ok, nu kanske den här frågan kommer i fel tråd men jag vill så gärna veta och här finns ju en del med erfarenhet av det hela)

  • WildaMathilda
    Anonym (J) skrev 2010-12-28 16:47:19 följande:
    Om vi talar om Sverige så är spermadonation via sjukvården inte heller anonym.
    Ahaa, tack! Undrar var jag fick det ifrån? Nu vet jag bättre! Tack igen!
  • WildaMathilda
    Anonym (mia) skrev 2010-12-28 16:52:25 följande:
    Alla de stackars barnen som sitter föräldralösa då? Är det ingen som bryr sig om dem? Adoptera istället för att mixtra ihop ett barn med andra människors ägg och sperma.
    Men herregud, vilket obildat och empatilöst inlägg. Och självklart anonymt.
  • WildaMathilda
    MatsAtari skrev 2010-12-28 17:04:13 följande:
    Det är i Danmark man får 500kr. I sverige får man max 400kr/lämningstillfälle och om man inte skulle råka bo i en stad som har reproduktionscentraler så kan du dra bort ytterliggare 200-300kr/lämningstillfälle för resorna.
    Kvar blir ca 1-200kr alltså. Det är alltså inget man gör i ekonomiskt syfte.
    Tack för rätelsen. Nej, jag tror inte heller att man gör det främst i ekonomiskt syfte. Jag var mer intresserad av skillnaderna som finns mellan spermiedonation och äggdonation (ok, de mest uppenbara är jag ju med på, hahaha!). Jag upplever nämligen att landstingen gör skillnader mellan dessa men så är alltså inte fallet?
    Vet du om man måste träffa en psykolog om man tar emot spermier (i Sverige)?

    Rent generellt så tycker jag att det borde vara liknande regler avseende äggdonation inom EU. Bara i Sverige har vi t.ex. olika åldersgränser för in vitro-behandlingar beroende på var du bor. I vissa landsting är det 37 år som gäller. I andra är det 38 år och i andra är det 40 år. Det är samma sak med donatorernas åldersgränser, de varierar över landet. Mycket märkligt tycker jag.
  • WildaMathilda
    MatsAtari skrev 2010-12-28 17:20:06 följande:
    Inte psykolog tror jag, men kurator. (I Finland är psykolog ett måste.)
    I Sverige besöker man naturligtvis kuratorn tillsammans med sin partner.

    Man måste för övrigt träffa både läkare och kurator även som spermadonator.
    Tack!
  • WildaMathilda
    MatsAtari skrev 2010-12-28 17:23:37 följande:
    Timersättningen beror ju på hur snabb man är.
    Är man färdig på 1min så har man ju 24 000kr/timme skattefrittSkrattande
    Hahahahaa! Skrattande
  • WildaMathilda
    Anonym (Vill) skrev 2010-12-28 21:33:36 följande:
    Jag vill oxå, men det går inte just nu! men när läget på hemma fronten lugnat ner sig kommer jag göra det!
    Jag har läst på massor och jag har även samtalt med närmsta klinik om det.
    Jag är dock sådan att jag hoppas på att nån som jag känner behöver ägg... eller ja hoppas är väl fel ord för jag skulle så klart vilja att ingen behövde ägg.
    men för min del skulle det kännas bättre och mer självklart om jag hade nån som stod mig nära som jag hjälpte. och då inte direkt hjälpte utan att man då körde en kors donation.

    Men behovet har inte dykt upp i vän kretsen så det lär väl till att bara donera "vanligt" när tiden väl passar.
    Du och alla andra som donerar är helt fantastiska. Helt underbara är ni! Tack! Hjärta
  • WildaMathilda
    Irma01 skrev 2010-12-28 21:24:54 följande:
     Du, jag och alla våra medsystrar skulle väl kunna skriva en bok om ÄD eller hur Skrattande
    Hahahaa! Jag är på! Skrattande
  • WildaMathilda
    Blygdläppen skrev 2010-12-28 21:35:41 följande:
    Jag har inte läst tråden (bara sista sidan) - är det verkligen folk här som "spottar" på de som inte vill donera? Fy fan säger jag isf.
    Nej, det är ingen här i tråden som "spottar" på de som inte vill donera. Absolut inte.
  • WildaMathilda
    Anonym (grandwolf) skrev 2010-12-28 21:43:30 följande:
    Fast det jag kan hålla med om är att sådana här trådar lätt hamnar i vuxnas "rätt" till barn - medan barnet och barnets rättigheter (till sitt genetiska ursprung tex) lätt hamnar i bakgrunden ...
    Helt rätt. Just därför finns den lagen i Sverige. Den som säger att barnet har rätt att veta vem donatorn är när han eller hon blir 18 år gammal. Det är för att skydda barnets rättigheter till sitt genetiska ursprung. Och det är därför mottagarparet måste genomgå undersökningar, både medicinska och psykologiska. Allt är för att skydda det blivande barnet.
  • WildaMathilda
    livet leker skrev 2010-12-28 22:09:05 följande:
    Eller så är det just det dom behöver få höra och kanske inse
    Säger man verkligen så till en tjej som pga cancer inte kan få barn?
  • WildaMathilda
    Irma01 skrev 2010-12-28 22:04:57 följande:
    Tack för att du orkar svara , jag tror nog att det är läggdags for mig, orkar inte mer med att behöva förvara ÄD medans många barn föds på naturlig väg utan en pappa t.e...

    Men nej, vis ka hela tiden behöva förklara, försvara oss, träffa psykologer, vara dömda, osv...Att man ens orkar fortsätta ibland är ju helt otroligt...

    Kram på dig...
    Stor KRAM till dig och alla andra i ÄD-familjen, donatorer som mottagare! Solig

    Och ett stort TACK till trådstartaren vars goda syfte syns överst i den här tråden. Härligt!
Svar på tråden Varför inte donera lite ägg?!