Snabeldrake skrev 2010-12-28 21:19:05 följande:
Rostbiff och potatissallad är också gott... Men äter du kött TS? Tänkte eftersom det står veg. köttbullar i ditt inlägg.
Uppmärksamt! Och slarvigt av mig.. Såhär är det. Mannen har med sig matlådorna, men det är oftast jag som fixar maten och smidigast är om jag kan äta ungefär samma mat här hemma så att jag slipper laga helt egen mat till mig. Han äter kött och jag är vegetarian, men han gillar vegetarisk mat också och ofta gör jag vegetariskt till honom för att jag är mer van att laga det och det finns mer vegokäk hemma och sådär. Men tips på kötträtter är helt ok - kyckling byts ju lätt mot quarn till mig eller korv till sojakorv och sådär. Och han äter som sagt kött, så rostbiff och annat sånt som är gott kallt är bra att få tips om. Jag har rätt dålig koll på kött eftersom jag stort sett alltid varit vegetarian.
Tack så jättemycket för alla tips hittills. Vi har en o en halv arbetsvecka kvar med detta system. Sen ska vi ha normala matvanor igen :)