Inlägg från: nica83 |Visa alla inlägg
  • nica83

    Förskolor i Sollentuna??!

    Jag skulle prata med grannar och höra vart deras barn går (man vill ju gärna ha barnen i samma förskola så de får kompisar i närområdet).

    Trumman som ligger precis vid Stinsen har jag hört ska vara bra. Men det är extremt långa köer till alla förskolor i Sollentuna så jag skulle kontakta kommunen på en gång för inloggning och sätta ditt barn i kö.

    Vi kommer att flytta till Sollentuna till sommaren och kommer få stora problem att hitta förskoleplats till vår son på 3 år trots att vi vill ha plats till augusti och därmed har köat i ca 6 månader.

  • nica83

    Jag har luskat lite med bekanta och andra som bor i området dit vi ska flytta och fått lite tips. Framför allt söker vi de som är nära och där grannbarnen bor. Jag har ringt till förskolorna också och en av dem gav mig det glädjande beskedet att de har många avgångar hösten 2012 så då ska han kunna få en plats! Men det är om 1,5 år

    Vi är som tur är föräldralediga med nr 2 också så i värsta fall får sonen vara hemma. Men det är ju inte bra för hans utveckling att inte få gå i förskola, han är otroligt nyfiken av sig och jag har svårt att stimulera honom själv hemma. Plus att han behöver träffa andra barn.

    Vi kommer för övrigt att bo rätt så nära centrum, ca 10-15 min promenad norrut

  • nica83

    Ja jag håller med, på centrumsidan/sjösidan. De har öppnat ett tillfälligt dagis i Tureberg (vilket är centrum-området) men vet ej exakt vart det ligger. Sen finns ju Sofielundsdagiset som verkar nytt och stort. Klossen finns också lite norr om centrum (inte långt alls).

    Visst gäller garantin men jag känner också att det är nog med att man flyttar till en ny ort och från alla gamla kompisar. Vet inte om jag klarar av att låta sonen gå på ett dagis några månader/ ett år och sedan flytta honom igen.

    Mottager gärna tips om bra öppna förskolor! Idag går vi till en jättejättebra i Solna men känns konstigt att behöva åka hit när man har flyttat.

  • nica83

    Den som heter Blå Hästen Öppna förskola? Ligger i närheten av Pingstkyrkan och drivs av Inspira. Någon som varit där?

Svar på tråden Förskolor i Sollentuna??!