Inlägg från: EmelieLinneaCaroline |Visa alla inlägg
  • EmelieLinneaCaroline

    BF Juli - Unga mammor, Västerås

    bananiss skrev 2011-05-03 22:42:49 följande:
    Åhh vad skönt att veta att du inte behöver gå över tiden i af mikaela :) Måste vara skönt att ha ett datum? :) Eller känns det läskigt?

    Jag har 59 dagar kvar idag.. Vill att det ska gå fortare nu ;D Man tycker att det går långsamt men när man tänker efter så har det gått jättefort :O

    Skönt med semester Milla ;) Nu får vi hoppas på lite bättre väder!! Jag som kallade det "sommarlov" ;)

    Jobbigt med huvudvärken emelielinneacaroline!! Hoppas att det släpper snart!.. Vad ska man kalla dig? :D Vilket är ditt tilltalsnamn? Du kanske har nämnt det jag är lite snurrig ibland :D
    Emelie är mitt tilltalsnamn ;D haha gravid snurrig är du inte ensam om!  Det har gått riktigt fort, men ni ligger ju i alla fall på 50 jag ligger på 84 dagar :P
  • EmelieLinneaCaroline
    Millamittilivet skrev 2011-05-05 07:28:50 följande:
    Jaa men det måste ändå kännas bra för dig o veta vare handlar om :D, även om det aldrig är sig likt. . Neej än har jag inte blivit nervös men det kommer väl när det väl blir dags, nu får man bara gå o vänta o vänta . .

    Tiden kommer gå fort för dig också ska du se :D
    jo det känns faktiskt tryggt att veta när det väl är dags. För jag kommer ihåg hur frustrerande det var att inte veta hur det skulle kännas! :D

    Ja nu går man bara och räknar dagar, går in i v.29 idag så lite framåt går det ;)
    Kände av huvudvärken idag. Suck vill inte ha tillbaka den!

    Får prata med bm på tisdag när jag ska dit =)
  • EmelieLinneaCaroline
    Millamittilivet skrev 2011-05-05 21:32:09 följande:
    Jaa sådär ligger du före oss andra hehe :) , jo det är hemskt när man inte vet, rätt som det är så är det väl dags :P . Men tänk ändå vad fort tiden har gått, helt otroligt !!:D
    Fast väl när det sätter igång ordentligt vet man ;) Eller om vattnet går såklart.

    Helt otroligt, gått i raketfart :D
  • EmelieLinneaCaroline
    Millamittilivet skrev 2011-05-11 09:01:47 följande:
    Heluu igen, hade bara en  liten fundering av vad som funkar "bäst" ska man amma eller ge ersättning?:)
    Upp till var och en hur man vill göra och vad som känns bäst. Vissa kommer inte ens igång med ammningen riktigt. Men fungerar det den här gången igen så kör vi på ammning.

    Och det är de jag vill =) Så himla mysigt och så slipper man oroa sig att det inte finns hemma ;)
  • EmelieLinneaCaroline
    Millamittilivet skrev 2011-05-11 14:46:09 följande:
    Sköönt o höra av er mer "erfarna" :) joo men precis, funkar det så funkar det. Det e väl det man säkert går o oroar sig för med. . Därför man funderar :)
    Ja men absolut. Vissa kanske tycker att amma ska man för det är bäst osv.. Då blir man stressad och kommer inte igång med det. Ersättning finns ju för en andledning och den funkar lika bra som amning. =)
    Så man får vara som dig funkar det så funkar det. =)

    Går in i v.30 i morgon. Woho 10 veckor kvar mer eller mindre. Och så låg pyrets hjärtljud igår på 145 =)
    Vad låg era på sist ni var hos eran barnmorska?
  • EmelieLinneaCaroline
    Millamittilivet skrev 2011-05-12 09:35:36 följande:
    Joo precis :) .

    Åh vad spännande tiden går fortare o fortare :D, snart såå!!!
    Tror min krabba låg på 135 sist, så han har hållt sig jämn men det är kraftiga slag som kommer ut, så det är positivt :), får se idag vad vi hamnar på.  .
    Ja snart snart snart! :D är i alla fall 75 dagar kvar så sakta men säkert rullar det neråt. Jäklarns vilken vilding jag hade i natt! Den tryckte så mycket att jag trodde seriöst att det skulle komma ut en fot genom magen mig mig. Kändes lite udda. haha :D Börjar göra lite ont när den vänder på sig.

    Vad hade lillen då i hjärtljud? :)
    Börjar mer tro på att vi får en till tjej, har bara den känslan =)
  • EmelieLinneaCaroline
    Millamittilivet skrev 2011-05-13 11:43:26 följande:
    Joo men det värsta är att under dagen så är det alldeles för lugnt i magen, sen när man väl ska sova då vaknar den till liv, och som du säger det gör mer ont nu när det börjar bli trångt, känns nästan som om hela magen åker upp och ner :P .

    Han höll sig till samma hjärtljud, så allt är bara bra :) . 

    Ja skulle vara så  nyfiken om jag vore dig, haha, men det blir spännande när den väl ploppar ut och inge vet vare e ;) .

    Det roliga är att nu när jag vet att det är en pojke, så ser man verkligen att jag har en pojkmage precis, bara en liten rund kula som sitter högt upp :P, så det kanske stämmer ibland haha.
    Min är även vild på dagen, haha men när man går och lägger sig är den som värst :D Galet!
    Ja det gjorde min med, höll sig på samma :)

    Ja idag så är jag riktigt nyfiken och har till och med kollat tittuts hemsida, men det är bara 10 veckor kvar och det går fort. Sen så vill inte min sambo heller kolla. Så vi får se :D Riktigt spännande är det! Alla i min omgivning gissar hela tiden och det ska bli så kul att se vem som har rätt =D

    Ja hehe stämmer ibland gör det nog ;) När jag väntade tove så sa alla att jag hade en typiskt killmage. Bara en kula och bakifrån så syntes inte magen. Samma nu :P
  • EmelieLinneaCaroline
    Millamittilivet skrev 2011-05-14 20:04:11 följande:

    Hahaha jaa där ser man, men har ni klarat er såhäär långt, så tror jag nog ni klarar er ett litet tag till ;) tillochmed så en annan är himla nyfiken :D . . Hihi


    Ja men precis så det här ska nog gå ;) Det går ju så himla snabbt ändå.
    ja och det är så kul att få se vem som får först av oss och om vi skulla hamna på förlossningen samtidigt! :D Hur roligt vore idet de? ;D

    Vad heter du i förnamn har totalt glömt bort att fråga?
  • EmelieLinneaCaroline
    bananiss skrev 2011-05-16 12:07:29 följande:
    Jaa haha va kul om det blev så.. Men jag hoppas ju på att han kommer 2-3 veckor för tidigt ;D Vore skönt haha.. Då vet man i allafall att bullen är färdigjäst så att säga ^^ Bara för det så kommer han väl 2 veckor sent ;)

    Har ni några tips på hur man kan "starta" förlossningen när det börjar närma sig sen? ;D Alla äldre pratar om att ricinolja har funkat för dom och att det är jättebra osv.. Men jag har hört att det inte alls är bra, så jag skippar nog det^^ Har ju redan fått värkar en gång som var jättekraftiga.. Fick åka till förlossningen och kolla.. Och det hade påverkat livmodertappen så den va bara 2,3 cm (skulle vara 3,5).. Men sen avtog det ju i alla fall.. Men det jag ville komma fram till var att det gjorde tillräckligt jävla ont ändå så man vill nog inte bli dålig i magen på samma gång haha!!

    Men har beställt hallonbladste i allafall.. Någon som har provat? Ni som har fått barn tidigare tänkte jag :) Dom säger ju att det kanske inte direkt startar förlossningen men att man blöder mindre under och efter pga nåt med livmodern :P

    Ge mig lite tips ;D
    Oj skönt att det inte blev värre för än så länge är den inte färdig bakad ;) Jag skulle få en sån panik om våran skulle vilja komma nu. Har med sammandragningar varje dag men dom är inte än så kraftiga så det är skönt!
    Tove kikade ut 3 dagar före beräknad och jag gjorde ingenting :P Dom säger att dom kommer när de är redo och att man inte ska stressa på. Ärligt så tror inte jag att man kan få igång det själv. Men det är bara prova alla vanliga knep sörru ;) Sex,springa i trappor,städa göra någor som är ansträngande =)
Svar på tråden BF Juli - Unga mammor, Västerås