Hur många gånger byter ni blöja under ett dygn?
Jag vet att det kan vara svårt att svara på hur ofta man byter blöja. Anledningen till att jag frågar är att jag och en väninna gör väldigt olika med våra barn. Våra barn är 2½ månader.
Jag vet att det kan vara svårt att svara på hur ofta man byter blöja. Anledningen till att jag frågar är att jag och en väninna gör väldigt olika med våra barn. Våra barn är 2½ månader.
Runt 8-10 på våran 1månaders.
Vi byter så fort det är lite kiss i blöjan.
När sonen var så liten som ert barn bajsade han ungefär 12 ggr per dygn så det gick åt så många blöjor. Nu är han snart sex år och vi byter inga blöjor alls
varannan timme förutom på natten, där byter jag bara en gång, alltså en blöjbyte mellan 20.00 - 08,00
4-5 ggr på min tvååring. Med första barnet bytte vi i tid och otid. Med andra barnet fick blöjorna bli lite mer fulla och framförallt bytte vi aldrig på natten m nr två.
Ca 4 gånger. Vi går upp runt 10 på morgonen och byter den första direkt, sen ungefär var 3:e timme tills det är läggdags kl 20. Byter inte på nätterna då båda sover utan uppvak.
Självklart byter vi oftare om det kommit bajs.
När sonen var så liten bytte vi ca varannan timme. Direkt vid bajs eller om blöjan verkade tung. Vi ec:ade också vid bytena.
När min son var i TS barns ålder så bytte vi ca 8-10 ggr per dag.
Nu är han 1 år och 9 månader och det blir ca 4 blöjor på en dag.
Vid 2,5 månads ålder har det blivit minst 8 blöjbyten på barnen.
Vid den åldern har jag bytit efter varje gångdom ätit och oftare om det kommit bajs i blöjan där imellan.
Min dotter som är 1½ byts 3-4 ggr om dagen, oftare om hon bajsat mer än vanligt.