Hur få sonen på 2 1/2 år att somna själv i sin säng????
Hej!
Ska försöka göra en lång historia kort, vilket inte är min starka sida:)
Sonen ammades till sömns tills han var 5 mån o jag tröttnat. Vi körde 5 min metoden och det gick jätte bra. 3:e dagen somnade han själv utan att gråta och de första två var han inte hysteriskt ledsen utan mest lite missnöjd o nöjde sig med att vi tittade in då o då.
Han har sen dess varit så trygg i sin sänd (fortfarande samma spjälsäng) och tycker den är mysig o ligger gärna där. Men när syster kom i somras vägrade han somna utan att vi satt hos honom. Han brukade ALDRIG bråka tidgare utan när vi sagt puss o godnatt somnade han efter att ha legat o myst ett tag själv. Var d nån gång han va ledsen visste vi att d va nåt speciellt på g, att han höll på att bli sjuk eller så, å varje gång hade vi rätt.
Men nu är syster 6 mån o det funkar inte längre att sitta där varje kväll. Är själv med barnen vissa kvällar i veckan då pappan jobba kväll ibland. Tålamodet tryter nu liksom.
Han sover fortfarande middag 1h / dag och sover ung 12-13. Lägger sig vid 19:30 o somnar oftast vid 20:00. Har alltid vaknat tidigt men har nu börjat sova längre, till 7 ungefär.
Hur gör vi då för att han ska somna själv igen. Tycker det är ohållbart att en av oss vuxna ska sitta där i mörkret ibland i en timme. Vi har ju annat att göra och behöver egentiden som vi annars har på kvällen. Å vi gosar ju massor innan han ska lägga sig när vi läser bok o han får välling.
Tips mottages vääääldigt tacksamt. Vi är redo att ta kommando över detta, men vet inte hur vi ska göra bara.
Hoppas du har tid att hjälpa oss.
(lillasyster somnar själv i sin säng o har gjort d hela tiden utan bråk så hon tar inte massa tid på kvällen så vi har all tid världen att ge storebror några kvällar på sig att vänja sig vid det "nya" eller ja, nygamla)