"Ovan" vid barn
Hej!
Är en tjej på 20 år som har en bästa kompis som har en son på två år. Det är en jättegullig liten och jag tycker om barnet jättemycket MEN jag är verkligen inte van vid barn bland kompisar och jag känner att jag har svårt att hitta en bra umgängesform. Beror väll på att jag absolut inte är i det stadiet i livet själv och inte har någon i min kompiskrets mer än henne som har barn.
När vi ses så är jag allt fokus på barnet, man får jaga det från att inte hitta på bus, underhålla det så barnet inte får tråkigt osv.
Jag undrar helt enkelt om ni har några tips på vad jag och min kompis kan göra när vi skall umgås? Blir ju tyvärr lite jobbigt för mig när vi ses med barnet eftersom ja det är ju inte det umgänget jag är ute efter även om jag tycker det är kul ibland och gärna vill ha en relation till barnet.
Ja ni får gärna kalla mig omogen men det är jag nog i alla fall när det gäller barn