Runa skrev 2011-01-15 19:16:15 följande:
Men för alla de som läser utbildningar som faktiskt kräver att man är på plats 40 h/vecka och sen ett stort antal timmar självstudier på det för att det ska räknas som heltid så är det ett skämt att man ska klara av att arbeta samtidigt. Tycker inte det är så konstigt att de tycker att om man läser en utbildning som man fixar på säg 30 h/vecka så att man kan jobba samtidigt så bör man heller inte vara berättigad till studiemedel på heltid. Varför ska jag betala dina studiemedel om du kan försörja dig själv? Studiemedel är för de som inte kan försörja sig samtidigt som de studerar, inte för de som kan det.
Jag läser ingen "glidar utbildning", uatn en utb som kräver minst 40/h plugg per vecka absolut och ett snitt på 18 för att ens komma in, men en vecka har inte bara 40 timmar, utan 168 st, dra av 56 för sömn och voila, du har 112 timmar per vecka kvar, så inget problem som jag ser det. Plus hela somrar då jag kan jobba och när det är lite lugnare under julen.... Jag pluggar heltid, självklart skall jag vara berättigad till studiemedel på heltid!!
Varför bestraffa de som jobbar, är väl bättre att jag jobbar så nån drar inte lite skattepengar till alla soc bidrag till de som inte jobbar på sommaren?
Självklart väljer jag att INTE jobba om jag bestraffas för det. Tror du att det gynnar landet? Jag lånar pengar för att plugga, kommer få betala tillbaka det mesta, studiebidraget är en försumbar del.
Du ser alltså hellre att jag som är en extremt ambitiös människa tar ut fullt csn och SKITER I ATT JOBBA för att jag bestraffas för det? Istället för att gynna samhället med mina skattepengar som jag drar in?
Det finns ingen logik, och gynnar inte välfärden alls. Jag jobbar för att jag behöver pengarna, alltså kämpar jag genom intensiva studier och jobb och barn, men istället för att säga "Tack för att du också genererar skatteintäkter när du pluggar istället för att BARA belasta samhället säger staten, bend over så jag får köra en spikklubba i röven på dig" insane. Självklart tänker jag inte jobba mer än att jag klarar fribeloppet, varför skall jag lägga mer av min fritid och ta tid från barnen och skolan utan att tjäna på det?
Bara barn till rika skall få ha ett drägligt liv när de pluggar?
Jag säger inget om att vi inte skulle höja studiemedlet, men då behövs kanske folk som jobbar så att någon kan finansiera det... Folk verkar inte förstå att statens budget ser ut som så att om man ökar konsumtionen måste man få in mer skatt eller skära ner på något annat.