• Joico

    Bästa och enklaste bilstolen att flytta mellan bilar/resa med??

    Det finns två olika sorters stolar som har två olika monteringssätt. Den ena sorten är den "vanliga" som man sätter fast med bilens bälte och underförankringsband, precis som ni gör med Multi-techen.

    Det andra sättet är Isofix. Det är som ögglor som sitter i glappet mellan ryggstödet och sitsen på bilens säte. I dom ögglorna sätts en Isofix-stol fast väldigt lätt genom att man bara skjuter dit den. Nackdelen med detta är att det inte finns i alla bilar, det blev standard 2005 men det finns inget som säger att alla bilar fr.o.m 2005 med all säkerhet har detta. Och åker man i en bil utan Isofix så går det inte att montera stolen. En annan nackdel med Isofix är att viktgränsen för bakåtvända stolar ligger på endast 18kg. Och att utbudet av Isofix-stolar inte är så stort.

    Det är egnetligen inte så svårt att sätta fast en "vanlig" stol.. gör det några gånger så går det som en dans sen. Men fumla aldrig med monteringen, den måste monteras korrekt varenda gång även om man har bråttom och det är jobbigt. Ett bra tips är att ha flera uppsättningar underförankringsband. Om ni vet att ni ofta åker med t.ex mormor och morfar så kan ni sätta fast banden i den bilen och sen låta dom vara kvar där. Då är det bara att klicka i stolen i underförankringsbanden, dra bilens bälte genom stolen och dra åt underförankringebanden.

    Britax Two-way är lätt att bära med sig och rätt smidig rent allmänt. Men monteringförfarandet är detsamma som för Multi-techen, och alla andra "vanliga" stolar. Men som sagt - ni kommer in i det! Snart går det som en dans

  • Joico
    Margaux skrev 2011-01-19 22:00:36 följande:
    Att ha en hyrbil hela tiden inne i Buenos Aires är inte praktiskt och jag tror inte ens de har bra bakvända stolar till uthyrning. Hur gör man då i taxi etc? Monterar i 10 min sin egen medtagna stol??
    Fast det tar inte 10minuter när du har gjort det några gånger hemma i Sverige först Men ja, det är så det lär gå till om man vill att barnet ska åka säkert.
    Alternativet är ju att ha barnet i knät (absolut inte med bältet runt dig och barnet och du klarar inte av att hålla i barnet med armarna om ni krockar) eller sätta barnet på sätet och försöka sätta bältet runt men det lär inte hjälpa nå särskilt..
  • Joico
    cicci85 skrev 2011-01-20 07:23:42 följande:
    Det bästa altenativet om man inte orkar montera en bakåtvänd stol (dålig bortförklaring enligt mig...) är ju att använda en framåtvänd bilstol... tex Twoway som kan användas med internbälten från 9 kg.
    Förvisso... men om man ändå ska släpa med sig en stol så tycker jag att man kan dra underförankringsbanden också. Om man ska använda TW med internbälten så måste man ju ändå dra bilens bälte genom stolen. Men visst, ja det är ju kanske ett bättre alternativ.

    Margaux - kan inte släktingar hämta er?
Svar på tråden Bästa och enklaste bilstolen att flytta mellan bilar/resa med??