Inlägg från: Hervor 1 |Visa alla inlägg
  • Hervor 1

    Lära barn kroppslig integritet

    augustisten skrev 2011-01-17 15:44:49 följande:
    Jag förstår nog inte riktigt... vad i detta gör att han inte kommer att respektera sina egna gränser?

    Det viktiga är väl att alla olika sorters gränser är okej. Vissa vill inte att man pillar dem på tuttarna och för andra gör det inte så mycket... och vissa får pilla och andra inte. Så är det väl för de flesta. Min man får gärna pilla, men inte alltid och överallt. Min son som är tre får också pilla ibland, men inte alltid. När han blir sju kommer han inte att få pilla... och kanske kommer inte min man att få det längre heller - men kanske en annan man eller kvinna får. Det finns ju inga generella regler för vem som får pilla på någons bröst.

    Det viktiga är att alla har samma rätt att säga nej när de inte vill tycker jag. Men det är ju lika viktigt att man har rätt att säga ja till beröring som man gillar. Eller att man kan visa att viss beröring inte bekommer en så mycket.

    Jag skulle nog inte reagera så mycket emot om en ettåring petade i mitt dekoltage (så länge hen inte nöp) - då vore det ju också fel att "låtsas" det för att markera var din gräns går. Däremot tycker jag att det är väldigt obehagligt att någon tar på min ena underarm eftersom jag har ett ärr där, så när någon rör mig där säger jag ifrån - oavsett om det är en vuxen eller ett barn (med små barn lyfter jag väl troligast bort handen bara). Jag måste ju vara sann mot min egen gräns sas. Precis som ditt barn ska respekteras i sina gränser. Oavsett var de går.

    Det jag har tyckt varit svårast med det här med kroppslig integritet är nog att mitt barn är väldigt kramigt och att det ofta händer att han vill krama barn som uppenbart inte vill. Då är det inte okej för mig att försöka övertala det andra barnet och säga att "men han vill ju bara ge dig en kram", som vissa vuxna gör. Det tycker jag väldigt illa om. Visar barn att de inte vill ha kramar ska de inte behöva ta emot några - vare sej från barn eller vuxna (men man får ju säga det på ett snyggt sätt till barnet som vill kramas också - lyfta bort det och tala om att det andra barnet inte vill kramas just nu brukar fungera bra).
    Håller med helt och fullt. Tänkte skriva något smart som tillägg men insåg att du täckt in precis det jag ville säga!
  • Hervor 1
    k girl skrev 2011-01-18 08:32:18 följande:
    Ja, kanske är just det en annan fråga. När jag var liten var det en man som uppmuntrade oss att ta på hans könsorgan, vilket vi gjorde. Någonstans kändes det inte riktigt ok och vi mådde inte speciellt bra någon av oss när det var gjort. Det var ju en form av övergrepp och hans gränslöshet gentemot oss var inte ok någonstans. Jag vill inte att min son ska hamna i sådana situationer. Och jag tycker inte att det är ok att uppmuntra ens en ettåring att ta på ens privata delar, oavsett bröst eller könsorgan, hur långt bort ens egen gräns går. Men visst, det är jag som anser detta och då är det ju jag som får ta ansvar för det - inte be någon annan göra det.
    Fast visst är det en stor skillnad på att pilla på någons könsorgan och att vara klåfingrig i urringningen?
    Nu är det ju svårt med kvalificerade gissningar kring just din upplevelse men jag gör ett försök
     Det var ju absolut ett övergrepp ni blev utsatta för och oavsett vad föräldrar lär sitt barn så är det inte barnets ansvar eller skuld. Alltså, du, precis som jag, försöker såklart lära våra barn allt vi kan och vet för att de inte skall hamna i sådana situationer men ett barn är alltid i underläge gentemot en vuxen och som du själv beskriver så även om magkänslan säger att det är fel så kan det vara svårt att våga säga/ visa det.

    Personligen tycker jag att det är helt ok att pilla i uringningen - på de som tycker det är ok. Läxan barn behöver lära sig är precis det som "banjomusik" beskiver samt att det är ok att ifrågasätta vuxna. Att inte lyda en vuxen "bara för att" är en sak som jag tror kan (förhoppningsvis) ge barnet lite styrka att gå därifrån om det, gud förbjude, skulle hamna i en sådan situation. Man måste inte göra som vuxna säger åt en, om det inte känns bra helt enkelt. Det lär man dem nog bäst (tror jag då) genom att uppmuntra dem att ifrågasätta och diskutera samt visa dem att vuxna kan ha fel och de kan ha rätt - det skall inte vara obehagligt att säge nej/stopp.
Svar på tråden Lära barn kroppslig integritet