Bildtråd för oss med BF i aug 2011

V.20 (19+5) Inte alldeles nytagen alltså då jag precis har gått in i vecka 22 nu...

V.20 (19+5) Inte alldeles nytagen alltså då jag precis har gått in i vecka 22 nu...
Idaharju:
3:an föll jag för direkt!!!!
Ska lätt gå in på den länken då man är bjuden på två bröllop till sommaren... fy vilken dålig tajming!
Angående folk som håller på.
Tycker väl inte heller om att folk ska fram och klappa... men så har vi en sak till:
"Hej tjockis" Här kommer tjockisen osv...
Sen skrattar de tills de storknar! Jaaaaa.... vad roliga ni är! Vad är det roliga? Att de äntligen får kalla ngn för tjock utan att det är elakt??
Jag tar absolut inte illa vid mig på något vis, jag förstår bara inte vad det är som är såååå roligt????
Speck: Jag brukar säga att mitt är övergående, hur är det själv?
Men att det ska vara så roligt? Jag tar knappast illa vid mig, har bara gått upp 2 kg än så länge *peppar peppar* så ngn tjockis känner jag mig inte som, även om magen är som en medicinboll =)
Speck: Jag brukar säga att mitt är övergående, hur är det själv?
Men att det ska vara så roligt? Jag tar knappast illa vid mig, har bara gått upp 2 kg än så länge *peppar peppar* så ngn tjockis känner jag mig inte som, även om magen är som en medicinboll =)
Jag är i vecka 24 (23+4) och har gått upp 4,5 kg. Känner sådan panik över detta, även om 4,5 kg kanske egentligen inte är så farligt... men jag vägde en del när jag gick in i graviditeten, 81,7 kg, så är livrädd för den dagen det kommer över 90 strecket! 90!!! Då kommer paniken bubbla fram i mig på riktkigt och jag vet ju att det kommer... jag kommer inte kunna undvika 90strecket!
Ska på mätning idag, se hur man ligger på kurvan egentligen. Ska bli kul att få höra hjärtat igen, även om jag känner knoddas dagligen!
Har även fått en bristning på magen.... en pyttepytteliten, ljus bristning... men den är där! Shit! Vill inte! Men har räknat med det för jag fick en hel del bristningar på höfter, lår och bröst i tonåren så verkar ha lätt för det =(
Jag fudnerade på att börja gå på vattengympa, men så tänkte jag på det här med min ludna mage... Undra om man ska orka bry sig om det? Jag har bikini som jag troooor jag ska få plats i ännu, trosorna var lite stora förut så stjärten ska nog gå o pressa ner 
Om jag börjar frysa och får "ståpäls" så kommer min mage se ut som en igelkott haha!!
Än så länge inga tigerränder, däremot har det vuxit fram två rediga lovehandles.. sexy moma.. 
Min ludna mage kan jag stå ut med, värre med de nedre regionerna... hur lätt är det att raka sig nu??? Hur enkelt är det inte att missa???  Pinsamt om det sticker ut något från bikinin 
 Är ju bara till att treva sig fram och hoppas på det bästa typ 
Tror jag har en ganska enkel graviditet om jag läser era inlägg... bortsett från de första 16 veckorna som var kronisk maginfluensa visserligen.
Visst, jag kan inte gå lika snabbt nu som innan för då tar knoddas fram en yxa och leker skogshuggare... men detta är verkligen inget jag lider av. Är ganska rörlig, även om jag blivit väldigt osmidig, inte svullen heller...
Dock hårig (are), trött och huvudvärk, men absolut inget som stör min vardag alltför mycket.
Är så less på hela ledningen på företaget så orkar inte bry mig om att min trötthet påverkar min effektivitet på jobbet 
NinaKarolina: Det är ferritinet hon pratar om på dig, järnreserverna! De är lägre! Det över hundra är Hb-värdet, alltså järnvärdet! Två olika värden alltså som dock brukar hänga ihop!
Alla har så fina magar! Jag känner mig mest fläskig 
Vad gällande förlossningen så hoppas jag innerligt att min sambo håller sig uppe vid mitt huvud! Vad som händer i de nedre regionerna vill jag helst inte att han ska se, haha!
Så jäkla gött med kortvecka på jobbet och sedan ledig i FYRA DAGAR! Jag är så trött hela tiden men det är väl mycket för att man måste springa på toaletten stup i kvarten! Skämtade med min sambo igår om man kunde sjukskriva sig pga urinblåsan... Känns som om jag spenderar mer tid på toaletten än någon annanstans, hehe
Knoddas verkar trivas med att trycka på blåsan hela dagarna, man kan ju tycka att h*n ska vara snäll mot sin mamma någon gång under dagen och flytta sig, haha
SandraP1990: Vad tråkigt att din hund gör så, men det är synd att ge upp tycker jag, brukar alltid finnas en lösning. Kanske Mickan med vana har några bra förslag som kan hjälpa?
Har tre vänner som har amstaff och de verkar minsann vara glada i att tugga, men de har lyckats vänja bort det, hur vet jag dock inte... Men skulle tro träning, träning, träning både fysisk och psykisk.
Tror inte det är den enklaste rasen, eller blandningen, du har valt 
Jisses vad jag blev sugen på hund! Är uppväxt med hund, men sambon har varit skeptisk... men nu har jag lyckats övertala honom ÄNTLIGEN, så kanske nästa år! Beroende på hur knoddas är såklart, vill ju verkligen kunna lägga ner tiden på hunden och med tanke på att jag ställt in siktet på en dalmatiner så lär jag behöva tiden 