Inlägg från: Majsan70 |Visa alla inlägg
  • Majsan70

    Finns det nån katt för allergiker?

    Alltså det finns INGA allergifria katter. Man kan personligen tåla en men inte en annan. Man kan ha en katt o skaffar man en till kan man bli allergisk mot den. Katter har olika typer av allergener. Päls, hud, saliv och urin och mycket beror på vad man är allergisk emot.

    Jag föder själv upp katter och skulle aldrig någonsin sälja katt till någon med allergibakgrund eftersom det ligger som en tickande bomb som kan explodera när som helst. När det väl gör det så vad gör man åt katten då? Ja de flesta får ju byta hem i bästa fall...många blir avlivade. Så mitt råd till de som ringer hit o ställer samma fråga blir att de får nog tänka om o köpa ett mjukisdjur istället. För jag anser att skaffar man ett djur så skall det inte vara ett lotteri om den skall få vara kvar eller inte.

  • Majsan70
    Jesper f skrev 2011-01-31 22:12:23 följande:
    Både min mor och min sambo är JÄTTE allergiska mot katter. Men vi har en Cornish Rex, och det fungerar alldeles utmärkt. Ingen av dom känner någonting. Försök att ta kontakt med en uppfödare eller katthem, och hör om du kan få låna hem ett par dagar och känna efter.
    Fast helt ärligt så undrar jag vart du hittar dessa seriösa uppfödare som gärna skulle låna ut sina katter någhra dagar? Vilka katter? De vuxna individerna eller de små kattungarna? Jag som är uppfödare själv skulle aldrig i livet låna ut några katter.
Svar på tråden Finns det nån katt för allergiker?