• Millsan

    BF maj/juni i Haninge-Söderort?

    Åh va roligt att jag hittade denna tråd :) Bor oxå i Haninge och väntar barn nr 2 till sommaren så jag hoppar in här om det är lungt :)

  • Millsan

    Tack :)

    Ellenkicki provade du på vattengympan? Funderar oxå på att kanske prova på men tänkte höra om det är någe bra?

  • Millsan

    Hej hej alla
    Hade egentligen Bf 9/7 men sonen valde att titta ut redan 20/5 så är det ok im man hoppar in här? Bor oxå i haninge :)

  • Millsan
    linspjut skrev 2011-06-02 19:56:02 följande:
    Hej och välkommen! Var in och tittade på din profil. Vet man varför båda dina pojkar kom för tidigt. Jag undrar ju eftersom min dotter kom för tidigt så man undrar ju om det kan hända igen. Mådde dina pojkar bra när de kom ut? Hur länge fick ni vara på neo?
    Tack :)

    Första sonen visste de inte varför han kom för tidigt jag hade en normal graviditet fram till v.31+3 då jag fick värkar åkte in och var öppen tio cm och 2 timmar senare kom han. Han låg i kuvös 1 dygn sen värmebädd kunde inte håll värmen, fick sondmatas och sola pga gulsoten men annars mådde han bra. Vi låg på neo i 3 veckor och hade sedan hemsjukvård drygt 2 veckor.

    Med andra sonen gick jag som gravid till mvc specialisten och de hade olika teorier om varför första sonen kom så pass tidigt bl a infektion eller försvagad livmodertapp. Jag och min graviditet var lite som försökskaniner. Mätte tappen varannan vecka, fick bricanyl mot onda sammandragningar. Tappen såg bra ut fram till v.27 då de upptäckte att jag hade en funneling (tappen öppnar och stänger sig upptill) sedan började tappen att krympa och sonen la sig längre och längre ner tyvärr kan man inte stoppa detta helt men jag blev sängliggandes och inlagd 2 ggr för att stoppa förlossningen. Sonen fick även kortisonsprutor när han låg i min mage (man ger det till bebisar som föds innan v.33). Sen en morgon fick jag värkar åkte in var öppen 10 cm och en timme senare kom han.  Han mådde bra och fick samma "men" som första sonen.
    Vi låg på neo i 1 /12 vecka och har nu hemjukvård hur länge vet jag inte.

    Jag har troligtvis försvagad livmoderhals och öppnar mig i tystnad. Skulle jag bli gravid en tredje gång så är chansen stor att jag får cerklage.

    Vet man varför din dotter kom tidigt eller har man bara teorier?
  • Millsan
    linspjut skrev 2011-06-09 22:46:19 följande:
    Oj där ser man vilken tur att ni åkte in. Usch jag vet hur läskigt det är att ha massa förvärkar som verkar reta igång en förlossning men som man inte känner av.

    Tyvärr brukar ju teorierna vara många på varför man föder för tidigt men att få ett exakt svar på varför man föder för tidigt verkar vara svårare för läkarna. Är det ert första barn och gick allt bra med dottern?

    Hoppas att provsvaren ger er ett svar.
Svar på tråden BF maj/juni i Haninge-Söderort?