Tandsprickning?
Hej!
Vid tre-fyra månaders ålder fokusera utvecklingen kring munnen. Dels utvecklas de språkligt, börjar med talliknande ljud och dels kan barnen nu styra sina händer som oftast hamnar i munnen. Tandsprickning kan komma nu, men de flesta får inte sin första tand förrän efter sex månader.
Allt detta gör dessutom att salivproduktionen ökar och barnet dreglar som aldrig förr. Om du inte har tänkt på det förut, så är det i denna ålder alla barn måste ha haklapp på sig, för att inte vara dyblöt på bröstet hela tiden.
Kan du se en liten bula vid tandköttet eller till och med en eller fler små vita prickar, kan det vara en tand på gång. Är barnet väldigt besvärad av det kan man underlätta med bitringar och i värsta fall gnida/massera lite alvedon mixtur på "bulan".
MVH Christine