"anonyma" vagnmissbrukare
Hej Jag har inte haft så jättemånga vagnar än men känner på mig att det kommer bli fler så småningom, det är ju så kul! Har hittills haft:
Kronan Röd -09
Mountain Buggy Swift -10
Hade en Crecent m300 ett kort tag men tyckte inte om den så den såldes. Mitt problem är att jag inte har hjärta att sälja vagnarna. Den första, Kronan, köpte vi när vi väntade lillan och det är så mycket minnen förknippat med den första tiden osv. Den är också i så fint skick att det känns synd att sälja den, speciellt liggdelen som bara användes 4 mån! Kronanvagnen används just nu som sovvagn på dagis, vilket den passar perfekt till förutom att en så pass fin vagn bara står.
Vagnen vi använder nu är Swiften vilken är het underbar och perfekt, så smidig och skön att köra! Till den fyndade jag en helt ny liggdel för 500 kr, den står uppe på vinden och väntar på ett framtida syskon. Vi har ju aldrig använt den då vi köpte vagnen då dottern var 14 mån. Dock är jag sugen på någon nytt helt enkelt, dottern är nu 2 år så det är ju egentligen omotiverat men det är ju så kul. MEN om jg ska köpa någon ny vagn måste jag definitivt sälja någon/båda av de andra. Kronan vet jag helt säker att jag aldrig mer kommer att använda då jag tycker den känns för klumpig efter att ha blivit van vid smidigheten av trehjuling/swirvelhjul, så den skulle jag absolut kunna sälja, men är för sentimental än så länge.
Swiften skulle jag också kunna sälja, känner inte lika sentimentalt för den men dock känns det synd att aldrig ens ha fått använda liggdelen... Men värdet blir väl lite högre, vad tror ni man skulle kunna få för en 10 mån gammal svart Swift i pedantskött skick med liggdel, regnsydd, myggnät osv.? Och en ca 3 år gammal Kronan i perfekt skick med alla tillbehör och öoppnat paket med utbytsdelar?