Egen välling, verkar receptet ok?
Har fått ett recept på egen välling, ett väldigt gammalt recpet
2dl mjölk
1dl vatten
3 tsk rismjöl
1 tsk socker
1 nypa salt
Nån me erfarenhet? Låter de ok trots sockret o saltet?
Har fått ett recept på egen välling, ett väldigt gammalt recpet
2dl mjölk
1dl vatten
3 tsk rismjöl
1 tsk socker
1 nypa salt
Nån me erfarenhet? Låter de ok trots sockret o saltet?
varför socker och salt? Annars helt ok.
Jag är ingen näringsexpert, men rismjöl är väl ganska näringsfattigt, så det känns inte som att det är en fullvärdig måltid. Men det beror väl på om du hr tänkt ge någon gång då och då eller som vällingmål en eller två gånger per dag. Socker och salt känns ju dessutom meningslöst att tillsätta i barnvälling, men det är väl bara att utesluta.
Men i mjölk finns det ju gott om näring! och antar att barnen får annat också, som frukt, gröntsaker, havregynsgröt. fisk etc. Annars är havrevälling ett alternativ, nyttigare än rismjöl.
Nej men vet ju inte vad TS har tänkt sig. Blev själv "uppfödd" på sådan välling, men min mor hade i en liten klick smör! Totalt onödigt det också. Eftersom det är gjort av mjölk. Men hon var fattig, och aldrig har jag haft alergi heller.
Hur gamla är de små?
Man bör inte ge egengjord välling mer än någon enstaka gång per dag, eftersom den inte innehåller alla näringsämnen, främst järn! för en-två generationer sedan (när ditt recept skrevs?) var vetemjölet järnberikat, vilket det inte är längre...
Generellt tycker jag att man skall laga mycket mat till barn själv (istället för barnmatsburkar och pulvergröt), men just välling tycker jag att man skall köpa. Jag tror inte att man sparar några större summor på det heller - välling är billigt! Nu var det ett tag sedan mina barn åt välling, men någon annan kanske vet vad ett 30 literspaket kostar?
Ett 30 L paket med fullkorns välling 8 mån från Nestlé kostar 132 kr här på willys. Jag tycker inte heller att man ska experimentera med välling. Bara för att barnen åt de för 20-30 år sedan o mår bra idag så behöver de inte betyda att de är BRA. Utvecklingen o forskningen har gått framåt avsevärt under den tiden. De rön och mat som var bra då är inte "bra" mat för barn nu. Tex, receptet du har står de salt i, barn under framförallt 1 år ska undvika salt. Man ska inte salta maten sen om de finns lite salt i en korv har ingen betydelse. Sen om vällingen är huvudföda så skulle jag absolut inte ge hemgjord. Sen som någon annan undrade, hur gamla är barnen? Äter dom mer än 1 måltid välling?
Jo de blir billigare. Räknar man ut vad köp vällingen skulle kosta per liter så blir de ca 4,50 kr. Ska man räkna vad hemgjord välling kostar så blir de ca 9 kr, om man räknar för 3 dl välling, 2 kr för mjölk o 1 kr för resten, då blir de 9 kr litern, sen även kostnad för att värma den, vilket tar som du så längre tid än micra köpvällingen. Sen mer bök med att stå o koka vällingen själv, tar längre tid då den även måste kylas innan matning. Nä de blir dyrare, mindre näring/vitaminer mm. så jag skulle fortsätta med köp vällingen för då vet jag att mitt barn får i sig de h*n behöver.
Dom är 6 mån. De får bara välling 1gång per dag. Finns det nåt annat "mjöl" som man kan byta ut mot rismjölet som kanske innehåller mer nyttigheter?
Det va även smidigheten ja va ute efter, då kan man ju göra upp ngr liter o förvara i kylen ngr dagar.
Rekommenderar ja... För att de inte ska få några jobbiga anmälningar. Har alltid förvarat både ersättning o välling i kyl ibland upp till 12 timmar. Mina barn har aldrig reagerat. Så de e bara skitsnack.
Att värma mjölk två gånger är inte så smart. Jag skulle aldrig göra de till mitt barn. Jag kan inte heller förstå hur du kan tycka att de är smidigare att göra egen välling än att använda köp välling. De går betydligt snabbare att blanda ihop köp välling än att göra egen.....
Att förvara vällingen i 12 tim är skillnad mot att förvara den som du skrev "några dagar"
Men ditt val, men de är varken smidigare eller billigare....
Du kan ju göra ett litet test på dig själv:
Gör varm choklad på kakao,mjölk och socker idag, och spara den i kylen ett par dagar innan du värmer den.
Fundera på om det är lättare och godare än att röra ut lite Oboy-pulver i en mugg i övermorgon och mikra.
(Sedan tycker jag inte att just Oboy är någon bra produkt, men tillagningssätten är jämförbara!)