HäxanSurtant skrev 2011-07-12 03:38:05 följande:
Hahhahaha låter som min granne som klämde av sig fingret, ringer sjukvårdsrådgivningen som tycker hon skall åka akut. men det har hon inte tid med, bullarna måste bli klara i ugnen först, så dom inte bräns.
Mannen från rådgivningen, frågade om hon verkligen hade förlorat en bit av fingret, ja svarar hon den sitter iaf inte kvar där den satt förut. Han frågar om hon vet vart den är, ja förmodligen utanför ytterdörren eftersoom det var den jag slängde igen.. Varpå han lite fint förklarar att hon kanske skulle plocka in den... Hon gör det, han frågar hur den ser ut, som ett bit av ett avhugget finger svarar hon och säger samtidigt skal jag spola av den och ta med den till sjukhuset när jag åker sen eller vad tänkte du? Joo de vore bra om du tog med den. Okej säger min granne och lägger på.
medans bullarna gräddas i ugnen så sköljer hon av fingret och lägger i en burk. Tar sen ut bullarna när dom är klara och tar en taxi till närmsta sjukhus. Fingertoppen går såklart inte att rädda, så den får hon leva utan.
När hon berättade detta en natt för mig så skrattade jag så jag dog. Grannen är finska och bara detta med brytningen när hon berättade gjorde att jag skrattade som en tok. Om man känner min numera fd granne så vet man att hon är skönt knäpp och att detta är liksom så typiskt henne. Nää bollarna måste pli klaraa föst så dom inte på bränner sig
Underbara kvinna!
Vad vore världen utan alla knäppskallar.