Inlägg från: Millans hustru |Visa alla inlägg
  • Millans hustru

    Prova inte detta hemma!

    underbar tråd!

  • Millans hustru
    Sömnstörd skrev 2011-06-20 22:51:31 följande:
    De ville säkert se dig, om du brukar ramla och sådär. Tyst
    Ramla och sådär? *skrattar så jag viker mig*
  • Millans hustru
    H Raheb skrev 2011-06-20 23:37:22 följande:
    Den här bjuder min man ovilligt på, och jag har inte slutat skratta än. (hände ikväll)

    Ta inte av morgonrocken när det ringer på dörren och du går för att öppna.

    Därför du har glömt att du var naken under och står helt plötsligt med dörren på vid gavel och försöker skyla dig med en bortglömd vinterhandske medans ordföranden i bostadsrättsföreningen försöker hålla sig för skratt.
    nej just det men varför i hela friden tog han AV morgonrocken *tokskrattar*
  • Millans hustru

    Gör inte: låt inte en fönsterputsare dra igen balkongdörren då han putsar ute på balkongen om dörren har minsta tendens att gå i baklås.


     


    Orsak: Jo dörren gick i totalt baklås, fönsterputsaren, som dessutom inte förstod svenska så bra, fick panik och började överväga att klättra ner längs husfasaden före vi fick tag i en granne som hade den rätta knycken o kunde montera isär låset och släppa in stackarn efter 20 minuter. Allt medan min äslkade partner tokskrattade bakom stängd sovrumsdörr och inte hjälpte till ett dugg

  • Millans hustru
    mamma till tre busungar skrev 2011-06-30 20:58:34 följande:
    Gäller sådant barnen hittat på?

    I så fall:

    Gör inte: Kasta inte en ketchupflaska från andra våningen ner till bottenvåningen med uppmaningen "FÅNGA!" till femåringen som står där nere.

    Anledning: Femåringen kan inte fånga flaska varpå den går sönder och ketchup sprids sisådär 2-3 meter upp på alla väggar samt på golv/trappor.
    *skrattar s¨jag viker mig och läser högt för familjen här*
  • Millans hustru
    Lastbilsfarsan skrev 2011-07-03 00:42:44 följande:
    Ha inte katten sovande i samma säng som ett magsjukt barn.

    Varför: Både sängen OCH katten kan bli fyllda av spya. Det är jobbigt att tvätta spya från en katt som hatar att bada.

    Om sonen klagar på att filen smakar konstigt, säg inte bara att den är nyöppnad så ät bara medans du forsätter ordna frukost. (exet)

    Varför: Du kan ha "tvingat" sonen att äta en tallrik fil med chilipulver på istället för kanel.

    Städa ordentligt efter dig när du bytt olja på bilen, lämna inte kvar dunken med gammal olja framme, speciellt inte om man har fått två gäss i pressent. (pappa)

    Varför: Gäss älskar att bada, till och med så mycket att dom inte bryr sig i vad dom badar. Detta resulterar i två svarta gäs
    underbart!!!
  • Millans hustru
    Flizen07 skrev 2011-12-20 10:38:17 följande:
    Gör inte : Tappa 60 ägg i golvet för att du tror att du kan balansera två lock ägg i ena handen samtidigt som du på ett smidigt sätt försöker rycka upp kylskåpsdörren med 2 katter springandes runt fötterna.

    Orsak: 60 krossade ägg är INTE roligt att försöka torka upp från golvet, in under kylskåpet, in under lister med en hjälpsam 4 åring (som smetar ut allt ännu mer), 2 katter som gör allt för att få i sig så mycket av äggen som möjligt och en pojkvän som står bredvid och garvar häcken av sig åt sin höggravida tjej som ligger på golvet, smidig som en sköldpadda och försöker bringa ordning i det hela!!

    Gör inte: Släng alla krossade äggen i sopphinken under vasken.

    Orsak: Du blir tre dagar senare (idag) varse om att det stinker så jävla ruttet i hela lägenheten att du mår otroligt illa när du kommer upp på morgonen och försöker lokalisera lukten. Du inser att du glömt slänga soppåsen och att det är ruttna ägg som stinkerKräks

    Gör inte: Lyft ur påsen ur hinken INNAN du kollat så att den är hel i botten och lämnar ett spår genom halva lägenheten innan du upptäcker det.

    Orsak: När du tvärvänder,halkar du i sörjan, faller pladask och lyckas spy pga att det är så vidrigt medans katterna hånler och fyraåringen skrattar hysteriskt åt enSkrikandes

    Inte min morgon kan jag väl lugnt säga och trots dusch, moppning vädring så tycker jag fortfarande att det stinker!!

    men alltså stackars dig!!!
Svar på tråden Prova inte detta hemma!