Inlägg från: SkåneP |Visa alla inlägg
  • SkåneP

    Är detta perverst?

    brandskyddskontroll skrev 2011-02-12 10:57:32 följande:
    Varför inte? Europa har inte nådd någon storhet genom oralstimulering av kreatur. Det är deras sätt att leva på som är onaturligt. De behöver skolor, modärnt jordbruk, industri, sjukvård och hälsosam kost.
    Nu är det väl ingen som kämpar för deras rätt att tvätta sig i piss utan alla är väl överens om att det vore bättre om de hade tillgång tillfriskt vatten isället.
  • SkåneP
    brandskyddskontroll skrev 2011-02-15 23:26:26 följande:
    Jag är inte rasist, jag vill inget annat hellre än att se Afrika komma i kapp med resten av världen.

    Afrika har haft kontakt med omvärlden länge innan den moderna Europeiska perioden. Genom handel har Afrikanerna alltid haft tillgång till alla tänkbara verktyg för att skapa bestående civilisationer. Husdjur, utsäde, verktyg, kultur, vetenskap. Men Afrika har varken haft någon upplysningstid eller industriell revolution. Det ända som har stått i vägen för detta, som vi har sett i YouTube-videon från National Geographic, är Afrikanerna själva. Jag vill inte gärna stämpla en hel kontinents folk som dumma eller lata, så jag låter er dra era egna slutsatser.
    Att betrakta Afrika & afrikaner som ett stort homogent problem är i sanning ett misstag.

    Se Hans Roslings (nu smått klassiska) presentation.
    http://www.ted.com/talks/hans_rosling_shows_the_best_stats_you_ve_ever_seen.html 
  • SkåneP

    Undrar varför jag kommer tänka på Tage Danielssons generaliseringsövning:

    Om negrers lättja.
    Vissa människor är lata.
    Vissa negrer är lata.
    Vissa vita är inte lata.
    Vissa negrer är mycket lata.
    Vissa vita är lite lata.
    Negrer är i allmänhet lata.
    Vita är sällan lata.
    Det finns lättingar här i världen,
    mest negrer.
    Negrer är lata.
    Vad du verkar lat, är du neger?
    Det var mig en flitig neger,
    han måste vara vit. 

Svar på tråden Är detta perverst?