Inlägg från: IceJossan |Visa alla inlägg
  • IceJossan

    Katt avel - max ålder & minsta ålder?

    Pussakaninen skrev 2011-02-16 18:08:40 följande:
    Min katt är inte "godkänd" skogis om man säger så. Pappan kommer dock från en "riktig" uppfödare.
    Men jag har inte kollat något sånt då jag trodde hon var förgammal + att det inte fans någon aktuell hane. Men om vi bestämmer oss att ta kullen så blir det såklart ett vett besök för att kontrolera så att allt är ok

    Varför är hon inte "godkänd"? En raskatt som får ungar som inte registreras, registreras inte pga en anledning, till exempel hälsofel.


    Ta inte kull på din katt om du inte kan registrera ungarna med stamtavla - huskatter (= alla katter utan stamtavla) finns det ca 100 000 för många av redan!

  • IceJossan
    nemo1 skrev 2011-02-20 17:14:15 följande:
    Kanske för att många av oss sliter häcken av sig för att försöka rädda så många som möjligt av dom oönskade, utslängda hemlösa stackarna. Till slut orkar man inte läsa skiten och jag fattar inte hur mycket okunskap det finns bland kattägare. Varför tar man inte reda på så mycket fakta som möjligt när man skaffar sig ett husdjur?
Svar på tråden Katt avel - max ålder & minsta ålder?