• Anne B M

    Gastric Bypass (GBP)

    Här pratas allt mellan himmel och operation Skrattande.

    Vi har gemensamt att vi gjort, ska, eller vill göra en "Gastric Bypass", en s.k. viktoperation. Här kan du ställa frågor om du är intresserad, vi svarar så gott vi kan.

    1. Hur går man tillväga för att få en operation?
    • Man bokar ett läkarbesök på sin VC, där ber man om att en remiss ska skickas till tillhörande sjukhus kirurgmottagning. Man kan också skicka en egenremiss. Man blir kallad till sjukhuset, där man får träffa ett läkarteam. Alternativt ringer och bokar tid på ett privat sjukhus, det går fortare men man får då bekosta det själv, ca 130 000 kronor.

    2. Hur lång är väntetiden?
    • Kontakta det sjukhus du ska/vill opereras på för information.

    3. Vilka krav ställs på mig som vill göra en viktoperation?
    • BMI måste ligga runt 35-40
    • Allvarligt menande bantningsförsök skall ha gjorts med sakkunnig, personlig rådgivning. Operation får aldrig vara en förstahandsmetod.
    • Fetman måste ha varat ett antal år.
    • Man ska vara motiverad och förstå vad en operation innebär.

    4. Kan jag aldrig äta gott igen?
    Jo, de kan man absolut. Skillnaden är att man måste lyssna på kroppen lite mer än förr.

    5. Graviditet
    GBP utgör inget hinder för graviditet men kroppen klarar inte av detta energimässigt första året efter operationen. De som önskar skaffa barn bör vänta ca ett år efter operationen tills vikten stabiliserats. Vid en graviditet bör man kontrollera sina värden lite extra, då näringsbrist kan förekomma.

    Vill du vara med i andra forum om GBP så "googla" så finner du en "uppsjö" av andra forum relaterade till GBP.

    Facebook finns en del grupper om GBP också, jag har bland annat startat en sluten grupp där, där endast invigda kan läsa och skriva, för det finns många människor som inte är öppna med att dom ska, eller har, gjort en operation. Nu är det så fånigt att man måste vara vän med mig på Facebook för att komma med i gruppen (inte mitt val, utan Facebooks eget system), så skicka en vänförfrågan till mig så lägger jag till dig i gruppen. Anne Bokvist Moijé heter jag där .



    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-02-17 11:16
    Bilder:
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m56388345.html

    Mat:
    www.familjeliv.se/Forum-22-72/m49968878.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-02-23 09:29
    Nu ska det fungera att ansöka om medlemskap i gruppen på FB, utan att först bli vän med mig.

    www.facebook.com/&ap=1
  • Svar på tråden Gastric Bypass (GBP)
  • SilverEmma

    Sara - Jag opereras om två veckor, den 26:e! Ska på inskrivning imorgon! Spännande...

    Har vägt mig nu, totalt 2,7 kg på tre dagar. Det är jag ganska nöjd med.

  • littlemisstrouble
    SilverEmma skrev 2011-04-11 09:22:43 följande:
    Sara - Jag opereras om två veckor, den 26:e! Ska på inskrivning imorgon! Spännande...

    Har vägt mig nu, totalt 2,7 kg på tre dagar. Det är jag ganska nöjd med.
    Får jag vara nyfiken? du behöver inte svara om du inte vill.

    varför inskrivning två veckor innan? vad gör man då?
    Planering är a och o......
  • SilverEmma
    littlemisstrouble skrev 2011-04-11 09:31:37 följande:
    Får jag vara nyfiken? du behöver inte svara om du inte vill.

    varför inskrivning två veckor innan? vad gör man då?
    De kallar det inskrivning, men man läggs inte in. Det är provtagning och möte med dietist och kirurg, så jag åker hem på kvällen igen.
    Då var man fru då!
  • littlemisstrouble
    SilverEmma skrev 2011-04-11 09:45:15 följande:
    De kallar det inskrivning, men man läggs inte in. Det är provtagning och möte med dietist och kirurg, så jag åker hem på kvällen igen.
    jaha okej. tänkte väl att man inte kan läggas in två veckor innan op. tack för svar
    Planering är a och o......
  • Sara84
    SilverEmma skrev 2011-04-11 09:22:43 följande:
    Sara - Jag opereras om två veckor, den 26:e! Ska på inskrivning imorgon! Spännande...

    Har vägt mig nu, totalt 2,7 kg på tre dagar. Det är jag ganska nöjd med.
    2,7 kg på 3 dagar är ju STRÅLANDE Emma!
    Herregud vad roligt! Grattis!
    Vilket BMi börjar du på?
  • SilverEmma
    Sara84 skrev 2011-04-11 09:46:50 följande:
    2,7 kg på 3 dagar är ju STRÅLANDE Emma!
    Herregud vad roligt! Grattis!
    Vilket BMi börjar du på?
    Jag började från början på 37,9...men sen gick jag upp 4 kilo och fick istället ett BMI på 39,3...lite därför jag ville börja flyta tidigare. Vill ju inte väga mer imorgon än vad jag gör på remissen.
    Då var man fru då!
  • SilverEmma
    littlemisstrouble skrev 2011-04-11 09:46:50 följande:
    jaha okej. tänkte väl att man inte kan läggas in två veckor innan op. tack för svar
    Fast det hade varit ganska gött att få semester från ungarna i två veckor...
    Då var man fru då!
  • ullis83
    MizzPiggy skrev 2011-04-11 08:35:21 följande:
    HujedA mig.. Tänker på när/om jag måste flyta, tror ni de är ok då om man bara köper dom färdigblandade shakerna? De e ju något fler kcal men de smakar sååå mkt bättre.
    Den enda sorten pulver jag inte prövat tidigare är just modifast. Jag har smakat Cambridge , nutrilett, naturdiet, (pulver
    man ska tydligen INTE ta måltidersättningar, vilket dom färdigblandade är..det är rådet jag fått, men är kanske olika vart man går
    Lukas 070410 och Tilde 090501
  • ullis83
    SilverEmma skrev 2011-04-11 08:19:03 följande:
    Ullis - Jag flyter på naturdiet och följer deras rekommendationer. Så jag får bara i mig 550 kcal/dag. Jag hade ingen sista måltid, jag började flyta tidigare så det blev inte av... Men det är inget jag saknar än så länge. Det jobbigaste tycker jag är att kaffet på morgonen inte är lika gott när man inte äter.

    Vad kul att du har din syster! Klart det är roligare att vara fler! Jag hämtar mitt stöd härifrån och från FL-gruppen, men det hade varit kul att haft någon närmre.

    Alla våra kalas i familjen och släkten har ett uppehåll nu! Det sista var i mars och nästa är inte förrän juni! Perfekt tajming!
    Jag har väl tur att jag inte är kaffedrickare..ja, kalasen i våran familj är många nu. Svärmor fyller om nån vecka, likaså min svåger, min dotter fyller 1 maj..sen är det ju påsken också.

    Men men, det är bara att bita ihop.

    Det är väldigt skönt att vara med i den här gruppen, det är roligt att dela med sig av sina få erfarenheter, lyssna på andra, men sen även hänga kvar efteråt och se hur det gick

    Men det är ju helt klart bäst att ha någon att promenera med, som min syster:)
    Lukas 070410 och Tilde 090501
  • MizzPiggy

    Ullis83: men de e ju pulver drinkarna oxå, dom ersätter ju
    Måltiderna ....
    Ja de har vi ju lärt oss , att de skiljer sig från ställe till ställe..
    Förstår inte annars hur jag ska klara o flyta för jag tycket verkligen att pulver drinkarna smakar skit :S nåja..

Svar på tråden Gastric Bypass (GBP)