• Pickeli

    Eksem/torr hud. Vilken salva är bäst?

    Hej,

    sonen är 2 år och har extremt torr hud och atopiskt eksem på vissa ställen. Behöver hjälp med en bra salva för jag tror jag testat ALLT! Det blir ju värre när det är så här kallt ute, då får vi behandla med hydrokortison också och det är väl egetligen det enda som är bra. Men jag behöver en bra mjukgörande att underhålla med också!

    Fenuril, miniderm, decubal, apotekets egna salvor, propyless, locobase. Tycker inte att någon av dem är speciellt bra.

    Vad använder ni? Erfarenheter, tips?

    Gärna snabba svar då jag ska på apoteket under dagen.


    Google it!
  • Svar på tråden Eksem/torr hud. Vilken salva är bäst?
  • Pickeli
    LinnaLi skrev 2011-02-19 09:32:53 följande:
    Har också provat allt, på både mig och dottern. Nu gick jag och köpte olivolja på matbutiken. Smörjde in efter dusch och efter en gång var det mycket bättre... Så nu kör jag vidare på det ett tag!
    Okej, olja fungerar inte på sonen alls. Det blir bara värre tycker jag. Det är ungefär som att den lägger sig på huden och kväver den istället.

    Provade en mycket fet salva inehållande olja och eksemen blev mycket värre :(
    Google it!
  • Pickeli
    Eisa skrev 2011-02-19 09:38:04 följande:
    Helosan
    Jasså? Jag har faktiskt provat fläckvis men aldrig riktigt givit det en chans. Kanske man skulle göra det! Det har jag ligger hemma också, tack för tipset!
    Google it!
  • Pickeli
    LinnaLi skrev 2011-02-19 09:40:08 följande:
    Ja, alla reagerar ju olika! Annars tycker jag att elisabeth arden eight hour cream är bra. Dyr dock!

    Ringblomssalva då?
    Har inte testat någon av dem!

    Någon som provat a-creme? Har beställt hem varuprov och tänkte prova..
    Google it!
  • Pickeli
    Nattviolen skrev 2011-02-19 09:42:36 följande:
    Locobase tyckte jag var bäst men även Bodyshops bodybutter. Rejält mjukgörande och svider inte. Botar iofs inte, men kanske lindrar. Dottern var som din son när hon var liten
    Locobase är alldeles för fet, fungerar inte alls. Bodybutter har jag inte testat men salvan lär ju vara uppbyggande också på något sätt.. kanske kan vara värt att prova.. Den luktar bara så hemskt starkt, vill gärna ha det parfymfritt!
    Google it!
  • Pickeli
    MiranK skrev 2011-02-19 09:44:25 följande:
    Min dotter har atopiskt eksem som blir sämre framförallt på vintern. Just nu använder vi miniderm + en starkare kortisonsalva som vi fått via barnklinik. Försök att smörja med mjukgörande flera gånger per dag, jobbigt jag vet, men det är värt det i längden. Vi har också provat olja t ex Estelle & Child, Weleda m m men inget annat än kortison + miniderm hjälper på vintern. När sommaren kommer behöver vi inte smörja alls!
    Lycka till!
    ja alltså miniderm är väl det som har fungerat bäst av de sämsta om jag säger så :) Jag smörjer så ofta jag kan och märker tydlig skillnad på när det är helg och när han går på dagis (där de inte kan smörja hela dagarna)

    Har ni hört talas om/provat att bada barnen med badsalt? Har läst någonstans att det ska vara bra för eksembarn, men jag har inte vågat prova faktiskt.
    Google it!
  • Pickeli
    Nattviolen skrev 2011-02-19 09:45:46 följande:
    Olivbodybuttret luktar inte särskilt mycket. Nu är dottern 5 och vägrar annat än JOGRDGUBB och HALLON, luktar som en hel godisaffär.....
    haha! Papayan är min favorit!

    Nu ska jag åka på apoteket och se vad jag kan hitta! tack för era tips!
    Google it!
  • Pickeli
    MiranK skrev 2011-02-19 09:47:59 följande:

    Glömde tillägga, tyvärr hjälper inte bara kortison eller mjukgörande, båda måste användas. Mjukgörande kan man använda flera gånger men kortison bara en gång per dag. På kvällen brukar jag "blanda" kortison+mjukgörande" så att jag bara behöver smörja en gång. Om din son inte gillar att bli smord, vilket min dotter inte gör, så brukar jag vänta tills hon sover djupt och eftersom hon gärna sover utan nattkläder är det lätt att smörja henne på hela kroppen!


    Vi kör också så, behandlar 1-2 veckor tills eksemet är borta varje kväll och ibland morgon med kortison och smörjer. De värsta eksemen går ju faktiskt bort när man är ihärdig och "duktig" på att smörja. Men det är ju mer förebyggande vård man behöver så det inte kommer nya!
    Google it!
  • Pickeli

    Tack för alla svar! var på apoteket och köpte A-derma exomega för atopisk hud. Ska ge den lite tid, jag tycker faktiskt jag redan ser en liten skillnad! kan vara slumpen också, men jag håller tummarna!


    Google it!
Svar på tråden Eksem/torr hud. Vilken salva är bäst?