Pojke i klänning?!
Oj. Jag skulle nog ha reagerat som du TS!
Visst, när vi syskon var små tyckte min bror om att klä sig i klänning, kjol och allt. Men det var HEMMA! Aldrig att han gick ut offentligt med tjejkläder. Det var bara korta stunder för nöjes skull, finns faktiskt någon bild på det. Gulligt. Varade ej mer än något år.
Men nej... killar är killar och tjejer är tjejer... dvs olika och man sätter inte på ett litet barn, en kille... klänning och strumbyxor! Samma med tjejer... de ska inte ha på sig kavaj, slips, kalsonger m.m.
Ja, kränkande, egoistiskt och allt vad det innebär. Mamman borde få hjälp med det där. Oavsett vems vilja det var att ha dessa kläder och gå till dagis?! Hur tänker man? Jag antar att mamman/pappan vill att ens barn ska bli retad, mobbad och utanför?... För barnet själv kanske inte är medveten om detta!