Yobbly skrev 2011-03-12 13:16:58 följande:
@Majsan:
Ja men det är ju just det som är problemet nu. Allt det du skriver håller jag med om, det är självklara saker och det är så jag vill ha det.
Men vad gör man när det inte fungerar?
4-åring kommer inte till bordet när det är dags att äta för oss andra. Vad göra? Tjata eller strunta i det?
Kan man äta pannkaka varje dag?
Uppenbarligen så är han ju inte mätt eftersom han kan äta godis efteråt och jag ser ju att han bara säjer att han är mätt för att få gå ifrån bordet och leka eller äta godis. Får det gå till så?
Om han nu beter sig illa vid bordet så säjer jag också att han får gå ifrån och då utnyttjar han det för att få göra det. Alltså han beter sig illa för att få gå ifrån bordet. Och....? Vad göra?
Sphär skulle jag göra (behöver ju inte betyda att det funkar hos er men ändå):
-om han inte kommer till bordet: Strunta i det. Är han hungrig så kommer han.
- Nej, jag lagar inte särskild mat till min son. Om han har varit med och bestämt från början är det klart att vi lagar det vi kommit överens om, men om ahn inte vill ha det vi lagat så blir det ingen "specialmat" lagad.
- Planera inte in godis efter maten, ge godiset t ex på förmiddagen eller någon gång då det inte är sammankopplat med måltid. Ingen efterrätt eller så som man får "när man ätit upp". Jag var precis som din son när jag var liten och minns hur jag verkligen tyckte att jag var mätt bara för att jag sååååå gärna ville ha efterrätt.
- Om han beter sig illa (vad nu det betyder) så får han gå ifrån och lugna ner sig. OM det är precis det han vill så skulle jag be honom gå ifrån en stund och sen sätta honom vid bordet igen när alla andra är klara så han kan äta klart då.