SötaSarah skrev 2011-03-15 13:03:54 följande:
Jag har samma problem, vill inte gå tillbaka efter mammaledigheten! Kommer dock söka i slutet av mammaledigheten, sista månaderna för att hinna få något... Men då är frågan hur det blir med uppsägningstiden på mtit gamla jobb. Kan man räkna in den i föräldraledigheten om jag säger upp mig 1 aug och eg skulle gå tillbaka 1 sept eller måste jag då tillbaka och jobba en månad?
Kul att du ställer den frågan, ringde facket för en vecka sen i vredesmod över mitt jobb, ville säga upp mig på studs. Men dumt då jag ännu inte är mammaledig.
Hennes tips var att söka jobb under mammaledigheten och säga upp mig minst två månader innan jag ska tillbaka. Har själv två månaders uppsägningstid och det gäller från den dagen jag säger upp mig oavsett o jag är hemma ledig eller inte.
Så satsa på att söka jobb och se till att säga upp dig i tid så du slipper gå tillbaka emellan. Kan bli lite surt om du verkligen vill bort! :) Glöm bara inte att det skall vara skriftligt! Ett samtal räcker inte utan skriv ett brev eller lämna in ett skriver brev på jobbert med klart datum angivet och spar kopia :)
Lycka till med jobbsökandet!!