• iframtiden

    Genetisk rådgivning - Robertsonsk translokation

    Jag har en translokation mellan två kromosomer, har ärvt den av min mor och konstaterades genom blodprov. Den medför att kromosommaterial byter plats med svåra missbildningar som följd. Av den anledningen är missfall att räkna med i mitt fall.

    Efter tre missfall på raken sa man att jag hade rätt till IVF och PGD av kommunen. PGD innebär att man väljer ut ett friskt ägg utan kromosomfel. Detta får man inte lov att bekosta själv i sverige och IVF får man  i mitt landsting inte vara ändre än 35 år för, även om man har ett konstaterat fel.

    Nu har jag haft 2 missfall (är 34 och har inga barn) och pga ålderna ändå har fått remiss till IVF/PGD! Men det är ett års väntetid så jag kanske inte hinner med så många försök.

    Nu vet jag inte hur det fungerar om det är din man som är bärare, men i mitt fall är turerna den att (gäller både vanlig grav och IVF) att man får ta moderkaksprov i v 11-12 och sen ta ställning till abort om barnet är skadat. I mitt fall kan barnet vara skadat, friskt eller bärare som jag själv.

    Det är mycket psykiskt påfrestande att vara gravid och veta att riskaen för mf är (i mitt fall) 60-70%. Det är mycket känslor och tankar som kommer med ett kromosomfel. Jag råder dig att gå och prata med någon om detta. På det genetiska samtalet får du alla fakta de har, men själen måste också få hjälp.

    Kram och lycka till!

  • iframtiden
    Anonym (My) skrev 2011-03-22 06:51:37 följande:
    Tack för informationen! Jag ska läsa på om PGD innan mötet.

    Ja, det är redan nu jobbigt för både mig och min kille. Menar du att jag borde prata med någon proffesionell, typ kurator?

    Kram till dig också! Och lycka till med nästa försök Glad
    Ja, det kan vara bra att prata med en kurator. Det har ofta kännts helt oöverstigligt för mig och min man. Själv hade jag ju mitt genetiska samtal långt innan jag började den långa vägen mot graviditeter och med de missfall som jag ju var tvungen att gå igenom inna hjälp erbjöds.

    Jag var nog inte så psykiskt förberedd på allt vad det innebär. Dels hela baletten med själva graviditeten, trötthet, hunger etc och så att bara vänta och vänta på mf. Kolla hjärtat med VUL, som inte slog/slog oregelbundet och så vänta på att missfallet ska komma. Inget stöd och ingen föreslog samtal. Sitta i väntrummet på mödravården med alla magar, för att kolla om allt kommit ut efter missfallet..

    Och sen den ständiga ångseten under graviditeretna för att göra en abort i vecka 15..

    Nu vet jag inte om ni så att säga har rätt till IVf/PGD omgående eller om ni också har mf att "klara av" innan ni får hjälp. I så fall är det ännu viktigare att försöka hitta ett sätt att bearbeta det på, det är så destruktivt att bara gå och vänta på att se om barnet är skadat eller inte.

    Kram och lycka till!
  • iframtiden
    Anonym (My) skrev 2011-03-23 07:02:47 följande:
    Missfall att "klara av" först låter ju helt sjukt! Var i Sverige bor du? Jag bor i norra delen och här verkar de helt neka PGD, iaf gjrde de det 2008 enligt den här artikeln: www.pitea-tidningen.se/nyheter/artikel.aspx?A... Rynkar på näsan 
    Jag vill inte skriva exakt vart jag bor, men östra mellansverige. Norrland verkar vara restrektiva har jag hört :(

    Det ÄR sjukt!! Jättesjukt.
    Vården borde vara samma vart i sverige man än bor.
    Har hört om folk som åker utomlands för att bekosta PGD själva..

    Lycka till!
Svar på tråden Genetisk rådgivning - Robertsonsk translokation