Jag är en "handyman" :)
har blivit tillfrågad av en fd granne att renovera deras fasad (enadast panelen samt även måla8+ grunda) den, det rör sig om c:a 30 kvm på en höjd från 3m upp till c:a 6m och hela marken har skarp lutning. Vad tycker ni skulle vara ok att begära för ett sådant arbete?
Jag känner dem sedan ett tag tillbaka men egentligen spelar det kanske inte någon roll här, jag behöver pengarna (arbetslös f.n) Jag har tidigare själv haft hus och totalrenoverade det ENSAM från grunden, bokstavligt talat. Har dragit om allt vatten, förstärkt golvbjälklag, rivit väggar, byggt nya väggar, gjorde om ett "duschrum" på c:a 10 kvm till ett schysst badrum på c:a 20 kvm med yacucci" och tätade själv alla genomförningar mm. byggt fristående gäststuga på 15kvm och borrade, gjöt armeringjärn samt betongpelare etc för grunden, lagt tak etc...har också arbetat som snickare i Norge ett tag också så även om jag inte har yrkesbvis så "KAN" jag om man säger så. Så vad tycker ni är ok att begära för ett sådant arbete, jag skall även fixa allt material samt ta hand om avfallshanteringen av gamla fasaden mm så det enda de skall göra är att köpa in färgen jag skall måla?
jag hade tänkt säga 25k förr alltihopa, huset jag skall fixa ligger 5 mil därifrån jag bor så det är en resa för mig på 10 mil per dag också...kul om någon som har liknande erfarenheter kan komma med tips (jag har inga försäkringar till dem som är "giltiga" på det sättet men jag kommer (såklart) säga att om de skulle vara missnöäjda åtgärdar jag ev "brister" men det blir det inte för jag gör jobbet bra, men iaf :)