Uretrit / kronisk urinrörskatarr
Hej!
Någon annan som lider av uretrit/kronisk urinrörskatrr? Jag har haft besvär med uretrit samt återkommande UVI sedan 14 års ålder, är nu 23.
Symptomen jag har yttrar sig i form av kramp i urinrörsmynningen och blåsan, alltså sveda i mynningen och obehag över blygdbenet, känsla av att inte ha kissat klart vid urinering, ibland obehag i korsryggen, kallsvettningar på natten och drömmar om att urinera smärtsamt. Dessutom har jag sedan utetritens början haft problem med samlagsmärtor, vestibulit, samt återkommande svampinfektioner.
Viktigt att påpeka, uritrit är inte urinvägsinfektion. När du har uretrit har du inga bakterier i urinen, men du har besvär som liknar UVI. Du kan alltså inte behandla uretrit med antibiotika eller annat läkemedel.
Vore trevligt att diskutera olika erfarenheter av behandlingsformer med någon!
Jag har prövat följande:
Kortison- och silverkloridbehandling samt vidgning av urinröret med stift
Akupunktur och kinesisk medicin
Naturläkemedel, tex UvaÖrt, tranbärskapslar och juice
TTo crème, tea tree oil crème för underlivet
Homeopati (även nu)
Yoga (även nu)
TENS - elstimulering (även nu)
(Har även gjort två cystoskopier som inte visat något)
Tips jag kan ge till dig med uretrit:
-Köp en vetekudde, värm och lägg på magen och mellan benen.
-Sök vård och acceptera inte att inte få behandling. Fungerar inte det ena så måste du pröva det andra.
-Tvätta inte underlivet med tvål, utan uteslutande med olja. Själv använder jag dessutom bara trosor i bomull.
-Behandla inte uretrit med tranbär eller sura drycker, den sura urinen är jobbig för slemhinnorna i urinvägarna plus att det urkalkar skelettet (enligt min sjuksköterska)
-Ät inte antibiotika mot uretrit. Har du UVI är det en annan sak, dock vill jag tipsa om att försöka dricka bort UVI:n innan du börjar med antibiotika. Antibiotika gör immunförsvaret ännu mer kasst än det redan är vilket gör dig mer mottaglig för infektioner, en nedåtgående spiral som är lätt att hamna i. Dessutom gör det slemhinnorna i underliv och urinvägar ännu känsligare.
-Försök slappna av i bäckenbottenmuskulaturen, knipövningar kan vara bra. Då känner du när du spänner och när du slappnar av. Pröva yoga!
Skriv gärna och dela med dig av dina erfarenheter! Kanske har du rent ut av ngt tips till mig?!
styrkeKRAM
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-03-22 22:08
ps. ytterligare ett tips till dig med uretrit: sluta käka p-piller. jag tror att det var det som triggade det för min del och jag vet att jag upplevde en viss förbättring när jag slutade. ds.
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-06-11 23:29
Hej igen.
Ville bara tipsa alla om sida uretrit.se, uretrit.se/forum samt uretrit.bloggplatsen.se/
Här delar andra kvinnor med sig av erfarenheter.