Kläder för LÅNGA människor??!!
Japp, nu försöker jag igen, jag vill ha tips på vart jag kan hitta snygga kläder som passar.
Och ursäktar mig ''Jag hitta jättelånga byxor på bla bla bla, jag är 170 och dom var till och med för långa för mig'' men NEJ, det är inte långt nog.
Jag är 186cm lång, jag väger normalt runt 65-70kg.. mina ben är jättelånga, 90 cm innerbens mått.
Jag vill inte behöva gå i kläder jag känner sådär inför.. Jag vill ha snygga kläder, det gör inget om jag behöver betala 2000:- för ett par Jeans... jag har lagt betydligt mer!
Jag vill hitta snygga jackor/kappor/tröjor som jag inte behöver gå upp 1-3 storlekar för att de skall passa i längd och skärning för att istället gå runt i ett tält.
Jag DRÖMER om att hitta en snygg Maxikläning som går i golvet och inte slutar halvägs på vaden.
Just nu lever jag i en mardröm då jag är gravid och inte känner att jag har något fint alls att ta på mig, jag vill inte gå en graviditet till i leggings och nån-tunika-från-gina... Jag vill vara snygg å fräch så jag kan känna mig snygg å fräch.
Och som sagt... just nu drömer jag mer än någonsin att hitta en fin maxikläning (eller flera för den sakens skull) att tillbringa våren och sommaren i... en snygg kort jeansjacka till det hade inte varit fel heller.
BTW så bor jag en bit norr om Göteborg, så tipps på affärer där eller i närheten är ett plus.
(ursäktar eventuella stavfel, jag är dyslektiker och mitt stavningsprogram har ballat ur i fierfox)