Inlägg från: Mamma till Olle |Visa alla inlägg
  • Mamma till Olle

    Semper eller NAN - vilket föredrar du?

    Hej! Min 6 veckor gamla son får ersättning på flaska. Han får Semper i nuläget, men tänkte höra lite med er andra vad ni har för erfarenheter av Sempers resp NAN:s modersmjölkersättning? Är det samma sak eller föredrar ni det ena framför det andra? Vår son har blivit hårdare i magen sen jag helt slutade amma. Han bajsar en gång per dygn nu, ibland vartannat dygn, och förut bajsade han flera gånger per dygn. Han är också väldigt gasig i magen, stackaren. Har ibland hört att NAN ska vara snällare mot magen än Semper.. Stämmer detta??

  • Svar på tråden Semper eller NAN - vilket föredrar du?
  • Mamma till Olle

    Tack för era svar!

    Jag ska prova NAN framöver. Ni skriver om NAN PRO 1 respektive NAN HA 1.. Är det olika ersättning? Vad är skillnaden?

    Jag har även hört att lite rapsolja eller messmör blandat i ersättningen ska vara till hjälp mot hårda bebismagar. Har någon testat detta?

  • Mamma till Olle

    Okej, jag får höra med min bvc-sköterska om det där med messmör. Tänker inte ge honom det i första taget iaf.

  • Mamma till Olle

    Nu har min son fått NAN 1 i tre dagar. Jag upplever att han inte kräks lika mycket och att när han väl kräks luktar det inte alls lika mycket som när han åt Baby Semp 1. Jag upplever inte heller att han fiser lika mycket, men han tycks ändå vara lite hård i magen. Hade därför lite rapsolja i maten idag.

    MEN.. Det jag tänkte komma till är att den största skillnaden tycks vara att han inte blir lika mätt med NAN 1 som med Baby Semp 1. Han blir fortare hungrig. Fler som upplevt detta med NAN? Är det skillnad i mättnadskänsla på NAN 1 och Baby Semp 1?? Det kan ju också vara så att sonen nu börjar bli större och helt enkelt måste äta större portioner. Jag kanske borde öka från 120 till 150 ml. Vad tror ni?

Svar på tråden Semper eller NAN - vilket föredrar du?